Η Βερόνα 3-1 στο μπαράζ την Σπέτσια παρέμεινε στην κατηγορία

Η Ελλάς έκανε το… θαύμα της με ήρωα τον Μοντιπό

Η Βερόνα παρέμεινε στη Serie A, ενώ η Σπέτσια υποβιβάστηκε! Η Ελλάς ήταν εμφανώς ανώτερη, είχε σε μεγάλη ημέρα τον Ενγκόνζ που σκόραρε δις και τον Μοντιπό που έπιασε πέναλτι και έβγαλε άλλα… 5-6, παραμένοντας στη μεγάλη κατηγορία μετά το 3-1 επί της ομάδας του Λεονάρντο Σέμπλιτσι στο μπαράζ που έγινε στο «Mapei».

Με δέκα από το 68ο λεπτό λόγω αποβολής του Φαραόνι η Βερόνα, η οποία άντεξε ως το φινάλε και συνεχίζει στην πρώτη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ η Σπέτσια υποβιβάστηκε μετά από τρεις διαδοχικές σεζόν στα σαλόνια.

Ολοκλήρωσε το… θαύμα στον πάγκο της Βερόνα ο Μάρκο Τζαφαρόνι, με την ομάδα του να είναι ουραγός τον Δεκέμβριο και τελικά να σώζει την παρτίδα με ένα απίθανο ντεμαράζ. Με την τελική εξέλιξη να κρίνεται δίκαιη για την ιστορική ομάδα, αφού είχε καλύτερο ρόστερ και επένδυσε για την παραμονή σε αντίθεση με τη Σπέτσια!

Οι δύο ομάδες παρουσίασαν το κλασικό φετινό τους πρόσωπο. Έπαιξαν ανοιχτά, εμφάνισαν τις πολλές αμυντικές τους αδυναμίες και είδαμε ένα 45λεπτο… ροντέο. Με τη Βερόνα να μπαίνει καλύτερα και μόλις στο 5ο λεπτό να παίρνει προβάδισμα: Επέλαση από τα αριστερά από τον Λάζοβιτς, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και στρώθηκε στον Φαραόνι που έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τον Αμπάντου να μην μπορεί να διώξει πάνω στη γραμμή (0-1).

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό και η Σπέτσια δεν άργησε να βρει την απάντηση, με τον Αμπάντου να παίρνει το… αίμα του πίσω αφού προωθήθηκε και με τρομερό σουτ στην κίνηση που κόντραρε και στον Μανιάνι, κατέληξε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Μοντιπό για το 1-1. Ένα γκολ που έριξε εν μέρει τον ρυθμό, αφού κυριαρχούσαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και τρεις κάρτες για λογαριασμό της Βερόνα να βγαίνουν σε 18 λεπτά.

Η Ελλάς ήταν καλύτερη συνολικά στο γήπεδο και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, έχοντας σε μεγάλα κέφια την -πιθανότατα- κορυφαία μεταγραφή της χειμερινής περιόδου, τον Σιρίλ Ενγκόνζ. Με τον 23χρονο Βέλγο χαφ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στο 26ο λεπτό με υπέροχο πλασέ μετά την ασίστ του Τζούριτς, ενώ στο 38’ έκανε… τρελή κούρσα πενήντα μέτρων και με τη βοήθεια του Αμπάντου που κόντραρε την μπάλα, νίκησε ξανά τον Ντραφκόφσκι για το 3-1 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό, αφού είχε χαμηλότερο τέμπο και αυτό ήταν υπέρ της Βερόνα. Ο Σέμπλιτσι άργησε να αλλάξει πρόσωπα και πράγματα στην ομάδα του, με την Σπέτσια να έχει μεγάλη φάση στο 49ο λεπτό για να μειώσει αλλά ο Μοντιπό έβγαλε με υπερένταση το πλασέ του Ζουρκόφσκι. Στο καπάκι ο Ενγκόνζ έψαξε το χατ-τρικ, αλλά δεν το κατάφερε, με την Ελλάς να ελέγχει το ματς στη συνέχεια.

Οι οπαδοί της Σπέτσια διέκοψαν το παιχνίδι προσωρινά με φωτοβολίδα που έριξαν στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που βόλεψε την ομάδα τους. Διότι όταν υπήρξε επανεκκίνηση, η ομάδα του Σέμπλιτσι κέρδισε πέναλτι, αλλά και την αποβολή του Φαραόνι, ο οποίος έδιωξε με το χέρι την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας σε λόμπα του Σομουρόντοφ. Παρόλα αυτά, η Σπέτσια δεν σκόραρε ούτε έτσι, μιας και ο Μοντιπό «ψάρεψε» τον Ενζολά και κράτησε το 3-1.

Το παιχνίδι όπως ήταν λογικό λόγω και των αριθμητικών ισορροπιών που άλλαξαν άρχισε να γέρνει υπέρ της Σπέτσια, η οποία πίεζε ασφυκτικά για να μειώσει στο σκορ. Ο Μοντιπό όμως κρατούσε μόνος του την Βερόνα και με πέντε τεράστιες επεμβάσεις δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να μπουν στο παιχνίδι. Ο Αμπάντου παρότι αμυντικός ήταν ο μόνος που… απειλούσε και είχε δοκάρι στο 92’, αλλά ως το φινάλε δεν άλλαξε το παραμικρό και η Βερόνα έμεινε στη Serie A, ρίχνοντας τη Σπέτσια κατηγορία…