Ισοφάρισε η Σάκκαρη, αλλά δεν ήταν αρκετό (video)

Ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι έκανε η Μαρία Σάκκαρη απέναντι στην Μπελίντα Μπέντσιτς. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν εξαιρετική και με 6-3, 6-4 πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην αντίπαλο της κάνοντας το 1-1 στη σειρά αγώνων της Ελλάδας με την Ελβετία για το Hopman Cup.

Όμως, η επιτυχία αυτή της Σάκκαρη δεν είχε αντίκρυσμα, καθώς η επικράτηση του Ρότζερ Φέντερερ επί του Στέφανου Τσιτσιπά ήταν αρκετή για να δώσει στην Ελβετία το «εισιτήριο» της πρόκρισης στον τελικό του Hopman Cup για δεύτερη διαδοχική χρονιά. Η ελληνική ομάδα χρειαζόταν νίκη με 3-0 επί της Ελβετίας για να προκριθεί στον τελικό του τουρνουά.

Στον αγώνα της Σάκκαρη τώρα, στο πρώτο σετ όλα κρίθηκαν στο έκτο game. Εκεί η Σάκκαρη κατάφερε να κάνει το break και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για να κατακτήσει το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ είχαμε μεγαλύτερη μάχη. Η Σάκκαρη έκανε το break μόλις στο τρίτο game, όμως η Μπέντσιτς απάντησε με break back. Στη συνέχεια οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι και το ένατο game. Εκεί η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το τρίτο της break στο ματς και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για να κάνει το 2-0 στα σετ.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Μαρίας Σάκκαρη στο μονό στο πλαίσιο του Hopman Cup.