Ισόπαλοι 1-1 Ιωνικός και Θεσπρωτός στη Football League

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ιωνικός και Θεσπρωτός, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Football League.

Στο Γήπεδο της Νεάπολης οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για ένα… σούπερ διπλό παραμονής. Η ομάδα της Ηγουμενίτσας… ανέβηκε στους 12 βαθμούς και κρατάει την εμφάνιση της σε μία δύσκολη έδρα, ενώ ο Ιωνικός απώλεσε μία μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή και πήγε στους 26 βαθμούς που τον φέρνουν στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την κορυφή.

Ο Ιωνικός μπήκε με σαφή πρόθεση να πιέσει για ένα γρήγορο γκολ, αλλά δεν το πέτυχε.

Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Στο 18ο λεπτό ο Σερβιλάκης έκανε  κούρσα από τα αριστερά και με γύρισμα στο σωστό τάιμινγκ έδωσε έτοιμο γκολ στον Νταλα Κόστα, ο οποίος έκανε απλά σωστά τη… δουλειά του για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός σοβαρεύτηκε, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις του.

Στο 47’ ο Μάναλης έκανε το γύρισμα, αλλά τελευταία στιγμή ο Σταυρίδης αποσόβησε τον κίνδυνο.

Η ισοφάριση ήλθε στο 78’. Ο Γκούφας υποδέχτηκε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμεων από την αριστερή πλευρά και με υποδειγματική σέντρα, μοίρασε την ασίστ στον Στέλιο Κρητικό για το 1-1.

Ο Θεσπρωτός ήταν αυτός που παραλίγο να… κλέψει το ματς στο 85’. Ο Σερβιλάκης με μία έμπνευση της… στιγμής αιφνιδίασε άπαντες, αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε σταμάτησε πρώτα στον Κουρεπίνη και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Φουρλάνος, Τιεντσέ, Κρητικός Ν. (69′ Παπατζίκος), Γκοτσούλιας, Μάναλης, Καλλέργης (53’ Μακρίδης), Κρητικός Σ., Βλαχομήτρος (62’ Γκούφας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντινάκος, Δημήτρουλας, Νόνης (9’ Κωνσταντακόπουλος), Σταυρίδης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Γώγως, Βουκομάνοβιτς (94′ Κατσής), Μπίκας (61’ Κολλάς), Ντα λα Κόστα.

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα γνώρισαν τα Τρίκαλα από τον Διαγόρα 0-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τσέλιος, καθώς στις καθυστερήσεις του ματς απέκρουσε πέναλτι, κρατώντας έτσι το υπέρ για την ομάδα του σκορ που είχε διαμορφωθεί με το γκολ του Γούλα στο 22ο λεπτό.

Πάντως, οι Τρικαλινοί διαμαρτύρονται για τη φάση του 88ου λεπτού, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή σε σουτ του Σταματή.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης (76′ Ποζατζίδης), Οικονομόπουλος, Σανδραβέλης, Νιάρος, Βέρτζος, Παπαγεωργίου, Τσίπρας (46′ Λώττας), Πελάεθ, Γρηγορόπουλος (65′ Πέλκας), Σταματής.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Κασνέτσι, Καρπαθάκης, Πινιώτης (90′ Ευαγγελιδάκης), Μπουρλάκης (90′ Πατσαρούχας), Αυγενικού, Χουζούρης, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης, Γούλας (88′ Γεωργίου).

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε η Βέροια τόσο το στραβοπάτημα των Τρικάλων κόντρα στον Διαγόρα, όσο και αυτό του Ιωνικού με αντίπαλο τον Θεσπρωτό.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου και ανέβηκε στους 28 βαθμούς και στη δεύτερη θέση της κατάταξης, μειώνοντας στο -3 από την πρώτη θέση, στην οποία βρίσκονται τα Τρίκαλα με 31 βαθμούς.

Ο αξιόμαχος Ολυμπιακός Βόλου έμεινε στους 23 βαθμούς που τον φέρνουν στην 5η θέση.

Ο Κανούλας στο 14΄ πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Πασάς έβγαλε σέντρα στον συμπαίκτη του, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης, Στάμου, Μαραγκός, Πεταυράκης, Πολύζος, Βεργώνης, Ζούρκος (76′ Ταϊρης), Πέντα, Κανούλας, Πασάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Τσιάρας, Ράντι, Βοσνακίδης, Γραικός, Κουτσιανικούλης, Μητρόπουλος (69′ Τσίτας), Μπουτζίκος, Ντούνης (46′ Κέρι), Παπαϊωάννου, Πόζογλου (83′ Ναβαλόν)

Ιάλυσος και Καλαμάτα, έμειναν στο 0-0 στο Οικονομίδειο στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Έτσι, παραμένουν στα πολύ χαμηλά της βαθμολογίας, με το έργο τους όλο και να δυσκολεύει.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγέλης Χοσάδας): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τερζίου, Ντιατά (84′ Πεταυράκης), Ρεκλείτης, Μπάρδης, Χειρίτραντας, Κ. Χειμωνέττος, Μαστραντωνάκης (75′ Κυριλλίδης), Πετράκης (59′ Τασιούλης), Γιώργου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τολι, Κωνσταντινόπουλος, Τριποτσέρης, Χριστοφιλέας, Μπάμπης (57′ Καντούτσης), Στεργίδης (66′ Πετσίτης), Μπουσμπίμπα, Νατσιόπουλος (81′ Τριανταφυλλάκης), Ηλιόπουλος, Αλεξόπουλος.