Καλή για ένα ημίχρονο η εθνική 2-0 τη Νέα Ζηλανδία

Πρωταγωνιστής ο Κωνσταντέλιας που πέτυχε γκολ στο πρώτο ματς ως βασικός

Καλή για ένα ημίχρονο ήταν η εθνική που νίκησε εύκολα 2-0 τη Νέα Ζηλανδία, στην… πρόβα τζενεράλε εν όψει του αγώνα της Τρίτης με τη Γαλλία στην OPAP Arena. Η γαλανόλευκη είχε πρωταγωνιστή τον Κωνσταντέλια που συνδύασε την παρουσία του για πρώτη φορά στην ενδεκάδα με γκολ, ενώ το δεύτερο πέτυχε ο Γιακουμάκης.

Η ταξιαρχία του Πογέτ ανεξαρτήτως του τι θα συμβεί με τους «τρικολόρ», σκέφτεται τα δύο ματς του Μαρτίου, κόντρα στο Καζακστάν και τον νικητή του Γεωργία – Λουξεμβούργο, τα οποία θα κρίνουν και το αν θα επιστρέψει σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι με τους Νεοζηλανδούς -το πρώτο στην ιστορία των δύο ομάδων- δεν μπορεί να αποτελέσει… σοβαρό κριτήριο για το αν είναι έτοιμη για την πρόκληση αυτή.

Στο πρώτη ημίχρονο η εθνική μας κυριάρχησε. Η γαλανόλευκη πήρε από πολύ νωρίς τον έλεγχο με κατοχή μπάλας και καλή κυκλοφορία ενώ έδωσε γενικά και γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Μόλις στο 6′ είχε δοκάρι με απευθείας φάουλ του Μπακασέτα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Γιακουμάκης αστόχησε από κοντά. Στο 10ο λεπτό η Εθνική προηγήθηκε με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού από τον Πογέτ, στην 3η του συμμετοχή. Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ πήρε τη μπάλα στα αριστερά, προχώρησε, έκανε μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ που αιφνιδίασε τους πάντες -με τελευταίο τον Νεοζηλανδό γκολκίπερ- και κατέληξε στη γωνία της αντίπαλης εστίας για το 1-0. Στο επόμενο πεντάλεπτο, η Νέα Ζηλανδία είχε δύο καλές στιγμές που όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες, ενώ στο 15′ ο Γιακουμάκης είχε προβολή άουτ από σέντρα του Κωνσταντέλια.

Στο 29′, ήρθε το δεύτερο γκολ της Ελλάδας. Κόρνερ ο Τσιμίκας, κεφαλιά ο Κουρμπέλης που αποκρούστηκε και με κοντινή προβολή ο Γιακουμάκης έγραψε το 2-0. Από το 33′ ως το 36′ η Εθνική είχε ακόμη τρεις καθαρές ευκαιρίες για τρίτο γκολ, όμως αρχικά ο Γιακουμάκης είχε τετ-α-τετ άουτ από κάθετη του Κωνσταντέλια, το ίδιο και ο Τσιμίκας στη συνέχεια επίσης από μπαλιά του νεαρού παίκτη του ΠΑΟΚ, ενώ άουτ πέρασε το τελευταίο σουτ του Μπακασέτα, στο 36′. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους ελάχιστα πράγματα συνέβησαν, ενώ το ίδιο πρακτικά ισχύει και για όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Μετά από πολλές αλλαγές για τις δύο ομάδες, ο ρυθμός άρχισε να πέφτει… ραγδαία όσο κυλούσαν τα λεπτά. Οι Νεοζηλανδοί είχαν 2-3 επικίνδυνες φάσεις χωρίς αποτέλεσμα όμως, ενώ η Ελλάδα ουσιαστικά δεν έφτιαξε άλλη κλασική ευκαιρία, πέρα από επίσης 2-3 άλλες τελικές προσπάθειες.

Στην επανάληψη, η γαλανόλευκη έκανε συντήρηση δυνάμεων, χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Διαιτητής: Λούκα Σίμπελι (Ελβετία)

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (70′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (90′ Τζαβέλλας), Μπακασέτας, Μασούρας (57′ Πέλκας), Κωνσταντέλιας (57′ Φούντας), Γιακουμάκης (57′ Παυλίδης).
Νέα Ζηλανδία (Ντάρεν Μπέιζλι): Γουόουντ, Κακάτσε, Σμιθ, Μπίντον (83′ Σούρμαν), Μπελ (71′ Λιούις), Γκάρμπετ (71′ Τσάμπνες), Πέιν, Στάμενιτς, Σινγκ (62′ Τζαστ), ΜακΚόουατ (83′ Μάτα), Γουντ (46′ Γουέιν).