O σεληνιασμένος Μήτογλου οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε νίκη 90-76 επί της Βίρτους

Το «τριφύλλι» έφτασε τις τρεις σερί νίκες στην EuroLeague

O σεληνιασμένος Ντίνος Μήτογλου(24 πόντοι, 10 ριμπάουντ),  οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια (90-76). Το «τριφύλλι» έφτασε τις τρεις σερί νίκες στην EuroLeague.

Η Βίρτους μπήκε δυνατά με καλάθια στη ρακέτα από Ντάνστον και Σενγκέλια για το 0-4, ενώ ο Γκριγκόνις άνοιξε λογαριασμό για τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας τρίποντο για το 3-4. Ο Λιθουανός έδωσε και την ασίστ σε γκολ φάουλ του Μήτογλου, που έγραψε το 6-4. Ο Μπελινέλι απάντησε με κλασικό του τρίποντο για το 6-7. Μπαλτσερόφσκι και Ντάνστον αντάλλαξαν πόντους για το 10-11, πριν ο Ναν βάλει από μέση απόσταση το πρώτο του καλάθι για το 12-11. Ο Μπαλτσερόφκι έβαλε δύο βολές μετά από κλέψιμο του Γκραντ, υπογράφοντας το 14-11, ενώ ο Ναν έβγαλε άμυνες και σκόραρε ξανά για το 16-11, δίνοντας και μία όμορφη ασίστ στον Μήτογλου για το 19-13. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 21-15.

Με Λεσόρ και Σλούκα, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 25-19. Ο Κέικοκ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 25-21, όμως ο Ναν υπέγραψε το 28-21 με περίτεχνο γκολ φάουλ και το 30-23 με νέο σουτ μέσης απόστασης. Ο Λούντμπεργκ έβαλε δύσκολο τρίποντο (30-26), με τους Μπαλτσερόφσκι και Μήτογλου να απαντούν για το 34-26. Η Βίρτους αντέδρασε με ηγέτη τον Μπελινέλι, που έβαλε τρίποντο και φάουλ και βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 36-33. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναβρεί ρυθμό με Ναν και Μήτογλου, όμως οι Ιταλοί κρατιούνταν κοντά (40-37). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-42.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπελινέλι μείωσε με αδιανόητο τρίποντο σε 47-45, ενώ έβαλε και δεύτερο για το προσπέρασμα με σκορ 47-48, αν και ο Μήτογλου απάντησε άμεσα γράφοντας το 50-48. Ο Βιλντόσα με το πρώτο του καλάθι στο ματς έγραψε το 52-48 με λέι απ. Δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν το τρίποντο του Σμιθ για το 52-51, ενώ άλλο ένα στη συνέχεια οδήγησε σε μακρινό σουτ του Παγιόλα, 52-54. Ο Σλούκας ισοφάρισε σε 54-54 με περίτεχνο λέι απ, όμως ο Σενγκέλια είχε απάντησε για το 54-56. Ο Βιλντόσα μετά από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε με τρίποντο το 57-56, όμως ο Μπελινέλι ήταν ασταμάτητος και έβαλε πέμπτο τρίποντο διαμορφώνοντας το 59-61. Η τρίτη περίοδος έληξε με τρίποντο του Βιλντόσα για το 62-63.

Πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο, δύο λέι απ από Κορντινιέ και Παγιόλα έφεραν τη Βίρτους για πρώτη φορά στο +5 (62-67). Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν τρία λεπτά, βρήκε όμως μεγάλο γκολ φάουλ με τον Γκριγκόνις (65-67),ο οποίος έδωσε και πάρε-βάλε ασίστ στον Μήτογλου για την ισοφάριση στα 67. Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά και έδωσε ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, ενώ στην επόμενη φάση πέτυχε γκολ φάουλ για το 72-67! Ο Σλούκας υπέγραψε το 13-0 επιμέρους σκορ για το 75-67, με τον Χάκετ να πετυχαίνει γκολ φάουλ για το 75-70. Ο Λεσόρ έβαλε κι άλλο καλάθι, ενώ με δύο βολές του Σλούκα διαμορφώθηκε το 79-70. Ο Μήτογλου έδωσε τη… χαριστική βολή στη Βίρτους μετά την αποβολή του Μπελινέλι, γράφοντας το 85-72 με τρίποντο, σε ένα σημείο όπου κρίθηκε οριστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/38 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 25/27 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 21/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 6 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα δώσει τρίτο σερί εντός έδρας αγώνα σε μια βδομάδα με αντίπαλο τη Βαλένθια (23/11, 21:15), ενώ η Βίρτους Μπολόνια θα επιστρέψει στο γήπεδό της για να υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε (23/11, 21:30).