Κάλιαρι-Λάτσιο: Επικό φινάλε με 2 γκολ στις καθυστερήσεις και ανατροπή(video)

Σε μία απίστευτη ματσάρα με επικό φινάλε, η Λάτσιο επικράτησε επί της Κάλιαρι με 2-1 μέσα στην Αρένα της Σαρδηνίας και βρίσκεται, πλεόν, στο -3 από την κορυφή, εκεί όπου συγκατοικούν Ίντερ και Γιουβέντους.

Τα δεδομένα πριν το παιχνίδι προμήνυαν μία σπουδαία αναμέτρηση, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν αήττητοι για 13 αγωνιστικές και έψχναν νίκη για να παραμείνουν μαζί με τη Ρόμα στην 4η θέση.

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμνοι, “έτρεχαν” ένα νικηφόρο σερί 7 αγώνων, προερχόντουσαν από τον θρίαμβο με 3-1 επί της Γιουβέντους και γνώριζαν ότι το “διπλό” θα τους έφερνε σε απόσταση αναπνοής, από τη “γηραιά κυρία” και τους “νερατζούρι”.

Οι Ροσομπλού κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε και διατηρούσαν αυτό το προβάδισμα μέχρι και το 93′.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, όλα άλλαξαν. Οι λατσιάλοι ισοφάρισαν με σουτ εντός περιοχή του Λουίς Αλμπέρτο και τελικά έφτασαν στην μεγάλη ανατροπή, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη στη κεφαλιά του Καισέδο από το ύψος της μικρής περιοχής, “γράφοντας” με αυτόν τον τρόπο ένα πραγματικά επικό φινάλε.