Καθάρισε μόνος του ο Κριστιάνο (video)

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και να πετυχαίνει χατ τρικ η Πορτογαλία επικράτησε με 3-1 της Ελβετίας και προκρίθηκε στον τελικό του Nations League.

Ο σούπερ σταρ της Γιουβέντους ήταν… όλη η Πορτογαλία στο “Ντραγκάο” κι αποδείχτηκε ασταμάτητος για τους (δυνατούς κατά τα άλλα) Ελβετούς.

όπου θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Ολλανδία ή Αγγλία (6/6, 21:45), ενώ οι Ελβετοί θα παίξουν στον μικρό τελικό.

Όλα αυτά βέβαια σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε κι από ένα τρομερό σκηνικό με το VAR, το οποίο εφαρμόστηκε για πρώτη φορά σε διοργάνωση της UEFA που αφορά Εθνικές ομάδες. Συγκεκριμένα με το σκορ 1-0, η Ελβετία ζήτησε πέναλτι στο 53ο λεπτό, αλλά ο διαιτητής Μπριχ έδειξε να συνεχιστεί η φάση. Στην εξέλιξή της ωστόσο ο Γερμανός ρέφερι σφύριξε πέναλτι στην απέναντι περιοχή, σε μία φάση μάλιστα που ήταν ξεκάθαρη. Τότε όμως πήρε την απόφασή του πίσω και πήγε στο VAR, αλλά για να εξετάσει την πρώτη περίπτωση πέναλτι κι έδειξε όντως την άσπρη βούλα, σε μία φάση που συζητήθηκε αρκετά.

Άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν, είχαν δοκάρι με τον Σεφέροβιτς και στο 53′ έφτασαν στην ισοφάριση  με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος παίκτης από τον Σεμ΄έδο (κι αφού χρειάστηκε η συνδρομή του VAR).  Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ροδρίγκες.

Το παιχνίδι πήγαινε προς την ισοπαλία ώσπου ο Ρονάλντο ολοκλήρωσε άψογα την ασίστ του Μπερνάρντο στο 88′ και σημείωσε το 2-1. Το καθοριστικό τρίτο γκολ ήρθε ξανά από τον CR7 στο 90′ της συνάντησης με προσωπική προσπάθεια και σουτ.

Σημειωτέον ότι χρησιμοποιήθηκε πρώτη φορά στη διοργάνωση το VAR και σήκωσε πολλή συζήτηση. Ο διατητής είχε δείξει αρχικά να συνεχιστεί το παιχνίδι στη φάση του 53’και δευτερόλεπτα μετά πήρε την απόφασή του πίσω σε φάση που σίγουρα δεν ήταν ξεκάθαρη.  Στον τελικό της Κυριακής η Πορτογαλία θα βρει μπροστά της είτε την Ολλανδία είτε την Αγγλία, που αναμετρώνται απόψε.