Κέρδος ο Αγραβάνης στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Κολοσσού

Με κορυφαίο τον εορτάζοντα Δημήτρη Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Κολοσσού Ρόδου (αν και δυσκολεύτηκε μέχρι τα μισά της 3η περιόδου) με 93-65.

Ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, ο 20χρονος πάουερ φόργουορντ έδωσε συνέχεια στην πολλά υποσχόμενη παρουσία της Παρασκευής τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ σε 23:50.

Πολύ καλό πρόσωπο μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Ροδίτες, από τους οποίους ξεχώρισε ξανά ο Μάικ Τζέιμς με 28 πόντους.

Το ματς

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικός ήταν ο Κολοσσός στο ξεκίνημα του αγώνα. Καθοδηγούμενος από τον Τζέιμς πήρε δύο φορές το προβάδισμα (6-7, 10-11). Ο Ολυμπιακός παρουσιάζοντας… αντίθετη εικόνα από το ματς με τη Λαμποράλ Κούτσα κάλυψε τις αμυντικές του αδυναμίες με την παραγωγικότητα της επίθεσής του και με άξονες Σπανούλης και Λοτζέσκι προηγήθηκε με 21-17. Όμως ο «καυτός» Τζέιμς ολοκλήρωσε με ένα σερί 6-0 το δεκάλεπτο κι έφερε την ομάδα του ξανά μπροστά με τρίποντο στην εκπνοή (21-23).

Οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν και μπήκαν αγριεμένοι στη δεύτερη περίοδο με ένα 13-0 με δέκα πόντους του Πέτγουεϊ (34-23). Οι Ροδίτες χρειάστηκαν 4:40 για να σκοράρουν και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με 42-25. Ο Τζέιμς επέστρεψε δριμύτερος από τον πάγκο και φτάνοντας στους 20 πόντους βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει στους έντεκα, προτού το τρίποντο του Μάντζαρη γράψει τον επίλογο του πρώτου μέρους με 48-34.

Ο Κολοσσός όχι απλώς δεν κατέθεσε τα όπλα, αλλά παρά την απόσυρση του Τζέιμς με τρία φάουλ κράτησαν τον Ολυμπιακό χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά και μείωσαν στο τρίποντο (53-50). Οι φωνές του Τόμιτς έπιασαν τόπο, ο Αγραβάνης με δύο τρίποντα «ξεκόλλησε» την ομάδα του και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 63-52 με τη λήξη της περιόδου.

Λοτζέσκι και Σπανούλης φρόντισαν στην τέταρτη περίοδο να κρατούν σε απόσταση ασφαλείας τον Ολυμπιακό (74-61). Το νερό είχε πλέον μπει για τα καλά στο αυλάκι και οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν έκταση στη νίκη τους και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 93-65.

Δεκάλεπτα: 21-23, 48-34, 63-52, 93-65.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 13 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Χάντερ 7 (7 ριμπ.), Ντάνστον 4, Σπανούλης 16 (7 ασίστ), Σλούκας 6 (5 ασίστ), Λαφαγέτ 4 (6 ασίστ), Λοτζέσκι 14, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 16 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 4, Καββαδάς 9, Κατσίβελης.

Κολοσσός (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Καρίμ 6 (6 ριμπ.), Τζαμάρ 28, Σμιθ 2, Στεφανίδης 2, Λίντεν 3, Τσάμης 7, Χάγκινς 6, Κανύχης, Μπούλιαν 11.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μπήτης, Μ. Τσώνος.