Κι όμως το ντέρμπι έληξε… 5-4

Sports Παρασκήνια

Στις 29/9/1963 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, έγινε το… χορταστικότερο ντέρμπι Παναθηναϊκού-ΑΕΚ. Το «τριφύλλι» επικράτησε 5-4.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μανώλης Κανελλόπουλος με άπιαστο φάουλ, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 1-0, ενώ στο 5ο λεπτό ο Μίμης Παπαϊωάννου, με πλασέ έκανε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αντιδράσει και στο 13′ μετά από ταχύτατο συνδυασμό ανάμεσα σε Λουκανίδη-Παναγιωτίδη-Παπαεμμανουήλ και Δομάζο, ο τελευταίος με σουτ μείωσε σε 1-2 για τους «πράσινους». Στο 35΄ η ΑΕΚ σημείωσε το 3ο της γκολ με τον Κώστα Νεστορίδη και στο 38΄ λεπτό ο Δομάζος σκόραρε από τα 11 βήματα, για το 2-3, για να έρθει και το 3-3 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Ανδρέας Σταματιάδης σημείωσε αυτογκόλ. Στο 50΄μετά από πάσα του Λουκανίδη στον Στέλιο Παναγιωτίδη, ο τελευταίος έβαλε μπροστά για πρώτη φορά τον ΠΑΟ με 4-3, και στο 58΄ ο σταρ του Παναθηναϊκού, Βαγγέλης Πανάκης με σουτ, έγραψε το 5-3 για τον ΠΑΟ.

Το τελικό 5-4 σημειώθηκε στο 81΄ με κεφαλιά του Μίμη Παπαϊωάννου μετά από κόρνερ. Η διοίκηση των «πρασίνων» έδωσε πριμ 4.000 δραχμών στους παίκτες για την μεγάλη ανατροπή.