Κλώτσησε την ευκαιρία για play offs o Αστέρας 3-3 με Κηφισιά

Οργή για Μανούχο στην ομάδα της Τρίπολης

Κλώτσησε την ευκαιρία να διεκδικήσει είσοδο στα play offs ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς σκόνταψε 3-3 στην Κηφισιά που κάνει αγώνα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία. Οι Αρκάδες πληγώθηκαν για ακόμη ένα ματς από τα πολλά αμυντικά κενά τους, δέχτηκαν τρία γκολ από στατικές φάσεις και το τελικό αποτέλεσμα 3-3 στέλνει και μαθηματικά τη Λαμία στα playoffs για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Σπουδαίος βαθμός για την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη μάχη που δίνει για την διατήρηση στη μεγάλη κατηγορία. Πολλά παράπονα έχει ο Αστέρας από τον Μανούχο τόσο στο 0-1 (που ήρθε με πέναλτι) όσο και στο 3-3 (για οφσάιντ του Οζέγκοβιτς).

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο ματς των Αρκάδων στις Σέρρες, με την Κηφισιά να υποδέχεται τον Παναιτωλικό σε εξάποντο παιχνίδι!

Καλύτερος ήταν ο Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο και απειλώντας περισσότερο. Η Κηφισιά στο 13ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από βαθιά μπαλιά, ο Κρισιούμα έπεσε έπειτα μονομαχία με τον Τσιφτσή και ο Μανούχος έδειξε την άσπρη βούλα… Ένα λεπτό αργότερα ο Οζέγκοβιτς νίκησε τον Έλληνα κίπερ για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με τον Μιριτέλο στο 16′ να κάνει το πλασέ στην κίνηση μετά από τρομερό ένα δύο με τον Μπαρτόλο, αλλά έδιωξε ο Αναγνωστόπουλος. Στο 21′ ο Μιριτέλο απείλησε ξανά με κοντινή προβολή αλλά έδιωξε πάλι ο κίπερ της Κηφισιάς.

Στο 32ο λεπτό ο Αστέρας κατάφερε και ισοφάρισε όταν ο Μπαρτόλο έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μιριτέλο πάτησε γερά και με ωραία καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο Γκος στο 34′ έπιασε ένα φοβερό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η Κηφισιά πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 36′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τσιφτσής έδιωξε αλλά ο Γιόβαντσιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Ο ρυθμός ήταν πάρα πολύ καλός και οι Αρκάδες πίεζαν για την ισοφάριση. Όπως και έγινε στο 40′, όταν μετά από κόρνερ, ο Μιριτέλο έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Γιαμπλόνσκι σκόραρε με κοντινή κεφαλιά για το 2-2. Και λίγο αργότερα, ήρθε και το γκολ της ανατροπής, πριν καν βγει το ημίχρονο, αφού μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Καλτσάς έβγαλε τετ-α-τετ τον Ρεγκίς και αυτός πλάσαρε ιδανικά για το 3-2.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52’ ο Αστέρας είχε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από γύρισμα του Μπαρτόλο και κακή απομάκρυνση του Βαφέα, ο Καλτσάς έπιασε φοβερό βολέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε κιόλας την μπάλα!

Στο 61’ ήταν η σειρά της Κηφισιάς να απειλήσει, όταν ο Μπιφουμά έφυγε μόνος του απέναντι στον Τσιφτσή, αλλά τον νίκησε ο Έλληνας κίπερ στο τετ-α-τετ. Λίγο μετά, ο Κρισιούμα έκανε το σουτ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο άουτ. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι δεν κρατούσαν μπάλα και τιμωρήθηκαν. Διότι στο 71’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ, με τον Βαφέα να σκοράρει για το 3-3. Το τέρμα αρχικά ακυρώθηκε, αλλά μετά την εξέταση του VAR μέτρησε κανονικά. Το ερώτημα είναι, όμως, τι ακριβώς τσεκαρίστηκε, αφού στο ριπλέι οι γραμμές είχαν μπει στην εκκίνηση της φάσης, αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία καθώς ο Οζέγκοβιτς ήταν εκτεθειμένος κι επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Τσιφτσή, με το γκολ να μετράει τελικά για το 3-3!

Τα λεπτά περνούσαν, ο χρόνος πίεζε ασφυκτικά τον Αστέρα που χρειαζόταν μόνο τη νίκη, ενώ από την άλλη η Κηφισιά δεν άφηνε χώρους και έφευγε στις αντεπιθέσεις. Οι Αρκάδες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λύρατζη αλλά και μία φάση που χωράει μεγάλη συζήτηση, αφού ο Μάντζης βρισκόταν σε θέση βολής και ο Μανούχος δεν τον άφησε να την τελειώσει, γυρίζοντας την φάση πίσω για φάουλ εκτός περιοχής.

Ο Μανούχος έκανε κακό ματς και συγκέντρωσε πολλά παράπονα για τις αποφάσεις του. Ίσως και δικαίως! Πρώτον, το πέναλτι για το 1-0 της Κηφισιάς χωράει μεγάλη κουβέντα αφού δεν είναι ξεκάθαρο αν υπάρχει επαφή του Τσιφτσή με τον Κρισιούμα. Επίσης, στο 3-3 των φιλοξενούμενων, ο Οζέγκοβιτς που είναι εκτεθειμένος ενδεχομένως να επηρεάζει το οπτικό πεδίο του Τσιφτσή, αλλά παρότι ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, το VAR μέτρησε το γκολ και μάλιστα φάνηκε να τσέκαρε το ξεκίνημα της φάσης και όχι το φινάλε! Τραγική απόφαση στο 85′ να μην αφήσει τον Μάντζη να εκτελέσει μέσα από την περιοχή και να γυρίσει τη φάση πίσω, ενώ το έξτρα τετράλεπτο των καθυστερήσεων ήταν πολύ μικρό!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Tσιφτσής, Λύρατζης, Ζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Χουχούμης (78΄Άλβαρες), Γκος (46΄Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι (78΄Σουρλής), Ρεγκίς (78΄Μάντζης), Μπαρτόλο, Καλτσάς (67΄Παλάσιος), Μιριτέλο.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος):  Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (69΄Σπίνος), Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Γιόβαντσιτς (46΄Σολόα), Μπιφουμά, Ματ. Σάντος, Μενέντες (62΄Τετέι), Οζέγκοβιτς (90΄ Παρράς).