Κλώτσησε την ευκαιρία ο Άρης 0-0 με τη Λαμία

Ο Άρης έχασε ένα τσουβάλι γκολ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει σε βάρος της Λαμίας. Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου κράτησε το 0-0, κάτι που προσδίδει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο ΔΑΚ Λαμίας «Αθανάσιος Διάκος», ώστε να μάθουμε ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι να βρουν το γρήγορο γκολ. Με πίεση ψηλά και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, έφταναν με αξιώσεις έξω από τα καρέ των αντιπάλων τους.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με έντεκα τελικές, οι πέντε εξ αυτών στην εστία. Την ίδια στιγμή, οι αντίπαλοί τους είχαν… κουλούρια και στις δύο κατηγορίες! Καλύτερες στιγμές για τον Άρη εκείνες του 11′ (κεφαλιά του Μπερτόγλιο, ύστερα από γλυκιά σέντρα του Γκάμα), του 34′ (φαλτσαριστό σουτ του Μάνου), του 40′ (φάουλ του Γκάμα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής) και του 45′ (σουτ του Γκάμα από τα όρια της περιοχής). Σημαντικές οι παρεμβάσεις του Σαράνοφ στις περισσότερες εξ αυτών.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 50′, με τους Μάνο και Σούντγκρεν να συνδυάζονται εξαιρετικά, τον δεύτερο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και τον Σαράνοφ να διώχνει σε κόρνερ.

Στην επόμενη φάση στο 51′, η Λαμία έβγαλε επίθεση από το… πουθενά, με τον Κουέστα να βγαίνει πολύ ψηλά για να κόψει. Εάν και τα κατάφερε, αποκόμισε τραυματισμό, ο οποίος -εάν και έμεινε για λίγα λεπτά στον αγώνα- δεν του επέτρεψε να συνεχίσει. Στο 60′ μπήκε στη θέση του ο Ντένις (ταυτόχρονα πέρασαν και οι Εντιαγέ και Γκαρσία αντί των Τζέγγο και Γκάμα, αντίστοιχα).

Ο Βραζιλιάνος πορτιέρε τραυματίστηκε κι εκείνος, ύστερα από λίγα λεπτά! Εντέλει, εκείνος κατάφερε να συνεχίσει, ύστερα από την ιατρική βοήθεια που του παρασχέθηκε.

Λίγο οι πολλές διακοπές, λίγο η ανασταλτική βελτίωση της Λαμίας, η εικόνα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση εκείνη του πρώτου, με τους «κίτρινους» να δυσκολεύονται να απειλήσουν. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαράνοφ έβαλε ακόμα ένα σπουδαίο στοπ σε σουτ του Λόπεθ, με την ομάδα της Φθιώτιδας να παίρνει σημαντικό αποτέλεσμα στο «Βικελίδης».

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα (60′ Ντένις) – Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ – Τζέγγο (60′ Εντιαγέ), Σάσα – Μανσίνι, Μπερτόγλιο (74′ Ιτούρμπε), Γκάμα (60′ Γκαρσία) – Μάνος (74′ Λόπεθ).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ – Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς – Μπεχαράνο, Νούνιες (90’+4′ Αντέτζο) – Καραμάνος (71′ Μπαγκουρά), Τάιρον (64′ Τζανδάρης), Ρόμανιτς – Αραμπούλι.