Κρίμα για τον Παναθηναϊκό που λύγισε 78-76 στο Μιλάνο απ’ την Αρμάνι

Κρίμα για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» που δεν είχαν Γκουντάιτις, Γ. Καλαϊτζάκη, Π. Καλαϊτζάκη, Μποχωρίδη και Αγραβάνη ηττήθηκαν με σκορ 78-76 από την Αρμάνι στο Μιλάνο, πέφτοντας στο 8-17 στην Ευρωλίγκα στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη!

Ο Παναθηναϊκός ήταν μέσα στο ματς μέχρι το τέλος και διεκδίκησε τη νίκη, ωστόσο δύο βολές του Μέλι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τον Μπέικον να παίρνει πολύ κακό σουτ ισοφάρισης στο τέλος και να αστοχεί.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε επιθετικά ο Γουίλιαμς, που είχε 21 πόντους και πάλεψε ακόμη και στη θέση «5». 14 είχε ο άστοχος και μοιραίος Μπέικον (1/7 τρίποντα), ενώ 13 πρόσθεσε ο Λι και 10 ο Παπαγιάννης, που ταλαιπωρήθηκε από νωρίς με τα φάουλ.

Από την Αρμάνι, μεγάλο ματς έκανε ο Ντέιβις, που προκάλεσε τεράστια προβλήματα σε Παπαγιάννη, Γουίλιαμς και πέτυχε 16 πόντους. Άλλους τόσους έβαλε και ο εξαιρετικός Νέιπιερ.

Η Αρμάνι με τον Χάινς πρωταγωνιστή ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 5-2, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με Λι και Μπέικον, παίρνοντας προβάδισμα με 5-7, πριν ο Γουίλιαμς με κάρφωμα γράψει το 8-11 και ο Παπαγιάννης το 8-13. Οι «πράσινοι» συνέχισαν το καλό τους διάστημα, με τον Μπέικον να γράφει το 13-17 για την ομάδα του Σερέλη. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Νικολό Μέλι, που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους βάζοντας μπροστά τους Ιταλούς με 20-19. Ένα καλάθι του Γουόλτερς, διαμόρφωσε το τελικό 20-21 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεκινήσει το ίδιο συγκεντρωμένος, αφήνοντας δύο συνεχόμενα ελεύθερα σουτ σε Τόνουτ και Μπάρον, που διαμόρφωσαν το 32-28. Ο Τόνουτ έκανε μεγάλη ζημιά κι έστειλε την Αρμάνι στο 36-28, όμως ο Γουίλιαμς απάντησε με δύο σερί τρίποντα και μείωσε σε 36-34. Οι γηπεδούχοι με τον Τόνουτ και τον Ντέιβις, έφτασαν πάλι στο +6 (40-34), όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε ξανά αντίδραση με Λι και Γουίλιαμς για το 40-39 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός με Μπέικον και Πονίτκα μετέτρεψε το 44-41 σε 44-45 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η Αρμάνι ανέκτησε το προβάδισμα με Μέλι και Καμπαρό (47-45), πριν ο Νέιπιερ διαμορφώσει το +4 (52-48) και βάλει ακόμη ένα τρίποντο για το 55-48. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις με τον Μπέικον, όμως ο Νέιπιερ ήταν «καυτός» και κρατούσε μπροστά τους Ιταλούς (59-52). Ο Τόμας με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 61-56, απάντησε όμως ο Μέλι (64-56), με τον Γουόλτερς να βάζει 4 σερί για το 64-60 της τρίτης περιόδου.

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλύτερα και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα χάρη στον Μπάρον να ξεφύγει με +6 (70-64). Ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 4-0 διαχειρός Γουίλιαμς μείωσε και πάλι στο καλάθι (70-68).Η Αρμάνι με τον Ντέιβις να εκμεταλλεύεται τη λειψή ρακέτα του Παναθηναϊκού ξέφυγε και πάλι με +6 (76-70), όμως ο Μπέικον μείωσε σε 76-73 και ο Λι ισοφάρισε σε 76-76, πριν ο Μέλι γράψει το τελικό 78-76 με δύο βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76