Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός 2-0 τον Βόλο

Από το …παράθυρο μπήκε στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού ο Παλάσιος (ήταν να παίξει βασικός ο Λάζλο Κλεϊνχέισλερ αλλά αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε) και ήταν ο κορυφαίος των «πράσινων» στο 2-0 επί του Βόλου στη «Λεωφόρο Αλεξάνδρας», όπου η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε την καλύτερη της εμφάνιση στον δεύτερο γύρο λίγες μέρες πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Οι «πράσινοι» ήταν κυριαρχικοί μέσα στο γήπεδο και μπορεί να μην πέτυχαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχαν πολλές τελικές και έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο.Σ’ αυτή την… πολιορκία, ο Παναθηναϊκός είχε  σουτ του Παλάσιος στο δοκάρι του Βόλου, ενώ δικαίως διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι (40΄) σε μαρκάρισμα του Σι στον Παλάσιος, όμως τόσο ο διαιτητής Φωτιάς, όσο κι ο VAR Σιδηρόπουλος έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» ξεκίνησαν με την ίδια ένταση και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50ό λεπτό ο Παλάσιος με ωραία ντρίμπλα και ξεπέταγμα κέρδισε τη δεύτερη κίτρινη από τον Σι, ο οποίος τον ανέτρεψε έξω απ’ την περιοχή. Ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες και με δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός πίεζε ήταν θέμα χρόνου το γκολ…Ενώ ο Παλάσιος σημάδευε τα δοκάρια (είχε και δεύτερο στις αρχές του ημιχρόνου), η επιμονή του δικαιώθηκε (59΄) με τον Κουρμπέλη (1-0).

Με «φτερά» στα πόδια μετά το γκολ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα στον Βόλο των δέκα παικτών και στο 67’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παλάσιος από τον Σιέλη, το οποίο επιβεβαίωσε και το VAR, όμως δεν φάνηκε να ήταν τόσο κραυγαλέο όσο η περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο. Όμως μάλλον από …τύψεις ο Φωτιάς με τον Σιδηρόπουλο έδωσαν το πέναλτι και ο  Σπόραρ  «κλείδωσε» τη νίκη (2-0)

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε σε μία άνετη νίκη, μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου (25/2) με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (64’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86’ Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Μαντσίνι (75 Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (63’ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Σι, Λούνα, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς), Τσιρίνος, Γκάκι (87’ Μεθκίδα), Πιρές (61’ Κάτσε), Κούτσιας (72’ Τσοκάνης).