Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι 104-95 την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυρίαρχος του ντέρμπι με την ΑΕΚ επικρατώντας 104-95. Ο Μάριο Χεζόνια σταμάτησε στους 22 πόντους και ο Παναθηναϊκός μέτρησε 14/26 τρίποντα! Απόλυτος με 7/7 σουτ ήταν ο Νίκος Γκίκας για την ΑΕΚ έχοντας 18 πόντους.

Η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου έδειξε νέα στοιχεία στο παιχνίδι της, περισσότερη ταχύτητα, μεγαλύτερη ελευθερία, αλλά με άμυνα που δέχεται 100 πόντους δεν μπορούσε να ελπίζει σε περισσότερα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 απέναντι στην ΑΕΚ φέτος και έκλεισε την κανονική περίοδο πρώτος, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μάριο Χεζόνια και τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να… σιγοντάρουν την προσπάθειά του.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός αρκέστηκε σε μικρά ξεσπάσματα. Πότε με τον Παπαπέτρου και πότε με τον Χεζόνια (σκόραραν από 15 πόντους στο πρώτο).

Οι «πράσινοι» απέκτησαν διαφορά που άγγιξε τους 10 πόντους δύο φορές. Και την έχασαν, μόνο και μόνο για να την χτίσουν ξανά.

Προηγήθηκαν με 24-14, η ΑΕΚ – η οποία στο πρώτο ματς του Αγγέλου δοκίμασε να τρέξει και είχε καλύτερο τέμπο – μείωσε με δύο κολλητά τρίποντα του Γκίκα (τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με απόλυτα στατιστικά, 5/5 σουτ και 14 πόντους) σε 26-20, με την ομάδα του Κάτας να παίρνει εκ νέου διαφορά.

Ένα επιθετικό κρεσέντο 8 πόντων του Χεζόνια, έφερε τους «πράσινους» στο +9 (38-29).

Λίγο αργότερα, η διαφορά ξεπέρασε τους 10 και έφτασε στους 11 (41-30).

Όλα αυτά προτού έρθει ο Γκίκας και ο Μέικον, οι οποίοι με απανωτά τρίποντα, επέτρεψαν στην ΑΕΚ να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ διαμορφωμένο σε 50-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε άμεσα να μειώσει σε 55-51, όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε πως μπορούσε να πατήσει το… γκάζι όποτε ήθελε. Κάνοντας ένα σερί 7-0 έφερε το σκορ από το 57-54 στο 64-54! Εκεί ήταν που η ΑΕΚ έχασε την επαφή με το σκορ.

Πέντε γρήγοροι πόντοι από Μπέντιλ και Μακ έκαναν το σκορ 73-59 και λίγο αργότερα, ο Μπέντιλ με 4 πόντους και ο Μήτογλου με δικό του καλάθι, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ, έδωσαν την ομάδα του Κάτας προβάδισμα 16 πόντων (82-66).

Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς έγινε εντελώς άναρχο. Οι άμυνες κατέρρευσαν και φτάσαμε στο τελικό 104-95.