Η Σίτι με το ένα πόδι στον τελικό 1-2 με ανατροπή την Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρίσι

Με το ένα πόδι στον τελικό του Champions League βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε με ανατροπή 1-2 στο Παρίσι την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι «πολίτες» ήταν καλύτεροι, κυριάρχησαν δίκαια και δείχνουν το μεγάλο φαβορί για την κορυφή της Ευρώπης.

Τα πρώτα 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στην Μάντσεστερ Σίτι, με την Παρί Σεν Ζερμέν να παίζει με αντεπιθέσεις. Ωστόσο, λίγα λεπτά οι Παριζιάνοι πήραν τα πάνω τους και το γκολ δεν άργησε να έρθει στο 15ο λεπτό. Ο Ντι Μαρία εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Μαρκίνιος να βγαίνει μπροστά και με μια εξαιρετική κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Στο 21ο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε την προβολή μετά την μπαλιά του Κανσέλο, αλλά ο Νάβας έδιωξε στην αριστερή γωνία και αποσόβησε την ισοφάριση. Στο 41’ ο Νεϊμάρ έπεσε μέσα στην περιοχή και οι Παριζιάνοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά η σύγκρουση ήταν με… τον συμπαίκτη του Φλορέντσι και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Παρί να έχει το προβάδισμα.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν παρόμοιο εκείνου του πρώτου. Η Σίτι πίεζε την Παρί και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 56’ ο Εμπαπέ έκανε μια φοβερή σέντρα, αλλά ο Βεράτι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να σκοράρει, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την Παρί. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντι Μαρία έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια και μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Σίτι για τον Εμπαπέ, αλλά πρόλαβε ο Έντερσον που είχε βγει πολύ μακριά από την εστία του.

Στο 61’ η Σίτι είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντε Μπρόινε έκανε ωραίο γυριστό, με την μπάλα να βγαίνει λίγο άουτ. Στο 64ο λεπτό ο Βέλγος έφερε το ματς στα ίσα για τους Άγγλους, κάνοντας γέμισμα που πέρασε από όλους, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε τα πάνω της, με τον Μαχρέζ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 74’ ύστερα από φοβερή εκτέλεση φάουλ.

Στο 77’ η Παρί έμεινε και με παίκτη λιγότερο, αφού ο Γκέιγ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Γκιντογκάν.

Μετά την αποβολή το ματς άρχισε να χαλάει και να γίνεται πολύ σκληρό, με την Σίτι να ψάχνει το τρίτο γκολ που θα της κλείδωνε την πρόκριση και την Παρί να παίζει αμυντικά και να προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα. Το ένα φάουλ διαδεχόταν το άλλο, υπήρχαν πάρα πολλά νεύρα, αλλά τελικά δεν άλλαξε τίποτα.

Ο Φέλιξ Μπριχ έκανε μια εξαιρετική διαιτησία και δεν υπέπεσε σε κάποιο σοβαρό λάθος.