Λουτσέσκου: «Είναι ντροπή για το ελληνικό ποδόσφαιρο όσα έγιναν σήμερα»

«Μιλάμε για διαφθορά»

Με το σφύριγμα της λήξης από τον Πορτογάλο ρέφερι Τιάγκο Μαρτίνς, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έφυγε μαινόμενος προς την πλευρά του διαιτητή με σκοπό να διαμαρτυρηθεί για τις σημερινές του αποφάσεις στο 2-2 με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου μίλησε για ντροπή, για διαφθορά και σπρώξιμο των αντιπάλων.

«Μιλάμε για διαφθορά! Τι να πούμε για ποδόσφαιρο; Μπορούμε να θυμηθούμε τι έγινε και με άλλες αποφάσεις προ λίγων ημερών. Αν έπρεπε να κερδίσει ο Παναθηναϊκός, εντάξει… Κάρτες που δίνονται σε μας, κάρτες που δεν δίνονται στον αντίπαλο, το γκολ μπαίνει μετά το πέρας των καθυστερήσεων ενώ είχε λήξει ο χρόνος όσο η μπάλα ήταν στο κέντρο… Είναι πάρα πολλά για να τα αφήσουμε να περάσουν έτσι. Είναι άδικο. Μας δοκιμάζουν από κάθε άποψη, ενώ άλλους τους σπρώχνουν. Αν θέλετε να μιλήσουμε για ποδόσφαιρο, ο Παναθηναϊκός μάς διέλυσε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο άλλαξε τελείως το ματς. Αμυνθήκαμε πολύ καλά, σκοράραμε και χάσαμε κι άλλες ευκαιρίες. Αυτό δεν είναι ποδόσφαιρο, είναι ντροπή για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Πρέπει να αλλάξει άμεσα!», τόνισε.

Στη συνέντευξη Τύπου ο Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν ακόμη πιο επιθετικός

«Είναι ντροπή. Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι που παίζεται με το fair play όχι με την οποιαδήποτε άλλη βοήθεια. Δεν μπορεί να υπάρχει στήριξη σε μια από τις δύο ομάδες σε κάποιες στιγμές. Θα πάω τρεις μέρες πριν που δόθηκαν πέναλτι εκτός περιοχής,  οφσάιντ που δόθηκαν χωρίς να είναι και φάουλ. Ο Παναθηναϊκός βοηθήθηκε με σφυρίγματα.

Μια κίτρινη στον Τάισον στο πρώτο μέρος, ένα φάουλ στον Μπάμπα, η φάση με τον Κουλιεράκη που γίνεται ξεκάθαρο φάουλ και πάνω από όλα το γκολ το οποίο μπήκε μετά το τέλος των καθυστερήσεων. Δεν είναι συναγωνισμός, δεν υπάρχει ο σωστός ανταγωνισμός. Ας αποφασίσουν ότι πρέπει να πάρει μια ομάδα το πρωτάθλημα, να τελειώνουμε. Είναι υπερβολικά αυτά που συμβαίνουν. Δεν είμαστε ηλίθιοι. Δεν είναι η κατάσταση που θέλουμε να έχουμε. Δεν είναι ο ανταγωνισμός που θέλουμε. Είναι μια κατάσταση που δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Υπάρχουν ομάδες που ευνοούνται και έχουν και την αυτοπεποίθηση ότι μπορούν να αντιδράσουν διαφορετικά μέσα στο γήπεδο γιατί θα πάρουν κάποιο σφύριγμα. Είναι υπερβολικό», δήλωσε αρχικά ο 54χρονος κόουτς των «ασπρόμαυρων» για να προσθέσει:

«Είναι θέμα αυτοπεποίθησης, αξιολόγησης και δύναμης. Να σου δοθεί ένα φάουλ υπέρ σου. Αυτό ταράζει την ψυχολογία σου. Το γκολ που δεχθήκαμε με τον ΟΦΗ είναι διαφορετικό με αυτό που δεχθήκαμε σήμερα. Σήμερα μιλάμε για ένα γκολ που ήρθε σε νεκρό χρόνο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πίεζε πολύ. Έχει ένα δυνατό σύνολο και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βοηθηθεί από τον διαιτητή. Θα έπρεπε να έχουμε αντιδράσει εντελώς διαφορετικά. Είναι διαφορετικός ο τρόπος που αντιμετωπιζόμαστε εμείς και οι άλλες ομάδες. Στο ματς με τον Άρη μια δεύτερη κίτρινη δεν δόθηκε και ήταν ξεκάθαρη φάση.

Στα παιχνίδια μας αναλύονται τρία τέσσερα λεπτά μια φάση. Αν παρόμοιες φάσεις συνέβαιναν στα ματς του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ δεν θα γινόταν αυτά. Είναι πολύ όλο αυτό. Δεν θεωρώ ότι είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Στο πρώτο μέρος μας διέλυσε, δεν υπήρχε τρόπος να αντιδράσουμε. Αν μου λέγατε ότι στο τέλος του πρώτου ημίχρονου το σκορ θα ήταν 3-1 υπέρ του Παναθηναϊκού, θα συμφωνούσα. Στο δεύτερο επιστρέψαμε, είχαμε διαφορετική στάση και αποφασιστικότητα, ήμασταν πιο συμπαγείς και είχαμε ευκαιρίες. Δεν είμαι σίγουρος αν υπήρξε οφσάιντ στη φάση στο τέλος. Είναι δύσκολο να χάνεις το παιχνίδι με αυτόν τον τρόπο».

Έπειτα, σε σχετική ερώτηση για το αν έχει ευνοηθεί ο Παναθηναϊκός την τελευταία διετία, ο κ. Λουτσέσκου απάντησε: «Ναι πολύ».

Ακολούθως, σε ερώτηση γιατί ο ίδιος του δεν τοποθετείται σε περιπτώσεις που οι Θεσσαλονικείς ευνοούνται από τη διαιτησία, ο προπονητής του ΠΑΟΚ δήλωσε: «Πες μου ένα κρίσιμο παιχνίδι που κερδίσαμε με τη διαιτησία. Ίσως δεν καταλαβαίνω το ποδόσφαιρο. Μπορεί η ομάδα μου να βοηθήθηκε αλλά πρέπει να γυρίσω πολύ πίσω. Όταν δεν δόθηκε πέναλτι στη Λαμία αλλά στην επόμενη φάση δίνεται κόκκινη στον Κάνιας. Δεν θεωρώ ότι είναι βοήθεια. Όταν έβαλε ένα γκολ ο Ατρόμητος και δόθηκε οφσάιντ. Ήταν καθαρά τα σκορ που είχαμε τότε. Μιλάω για τώρα όμως. Δεν χρειαζόταν βοήθεια ο Παναθηναϊκός για να κερδίσει στην Τρίπολη. Θα μπορούσε να το κάνει όπως και με τη Βιγιαρεάλ.  Είναι μια συνεχόμενη βοήθεια που είναι ντροπή. Μιλάω για αυτή τη στιγμή».

Κλείνοντας, για τα όσα συζήτησε με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς μετά το φινάλε του ματς στο «Απόστολος Νικολαΐδης», ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανέφερε: «Η κουβέντα που κάναμε είχε να κάνει με την συμπεριφορά του Σένκεφελντ, ο οποίος γύρισε προς το μέρος μου στο τέλος της αναμέτρησης και μου είπε γιατί θέλω να παραπονεθώ στο διαιτητή αφού μας διέλυσαν. Είναι ποδοσφαιριστής και αρχηγός και πρέπει να κοιτάει την ομάδα και τους παίκτες του. Ήθελα να του πω αυτά τα πράγματα. Είναι ντροπή να είσαι αρχηγός και να συμπεριφέρεσαι με αυτόν τον τρόπο στους αξιωματούχους».