Λύγισε η Μαρία Σάκκαρη από την Ίγκα Σβιόντεκ 2-0 σετ στον τελικό του Indian Wells.

Την ήττα 6-4, 6-0 από το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης γνώρισε η ελληνίδα πρωταθλήτρια

Την ήττα με 2-0 σετ (6-4, 6-0) από το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ίγκα Σβιόντεκ, γνώρισε στον τελικό του Indian Wells η Μαρία Σάκκαρη.

Στον δέκατο τελικό της καριέρας της, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια το πάλεψε και διεκδίκησε στα ίσα το πρώτο σετ, το οποίο τελικά έχασε με 6-4, ενώ στο δεύτερο η αντίπαλός της ήταν καταιγιστική, επικρατώντας με 6-0 και κατακτώντας τον τίτλο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την Πολωνή, η οποία έκανε το break την πρώτη φορά που σέρβιρε η Σάκκαρη, παίρνοντας το προβάδισμα με 3-0, πριν η Μαρία αντιδράσει, κάνοντας δικό της break και παίρνοντας τρία συνεχόμενα σετ, ισοφαρίζοντας σε 3-3. Ωστόσο, η Σβιόντεκ προστάτευσε τα σερβίς της για το 5-4, πριν κλείσει το σετ με το δεύτερο break της.

Διαφορετική η εικόνα του δεύτερου σετ, με τη Σάκκαρη να παρουσιάζεται επηρεασμένη από το 1-0, χάνοντας με ευκολία τα δύο πρώτα game. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα η Σβιόντεκ εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και κυριάρχησε, φτάνοντας μέχρι το 6-0 και πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 19ου τίτλου της καριέρας της

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια θα βάλει στην τσέπη 585.000 δολάρια, κάτι που σημαίνει ότι το συνολικό χρηματικό έπαθλο στην καριέρα της είναι πλέον 11.783.335 δολάρια!

Η Ίγκα Σβιόντεκ, από την πλευρά της, κέρδισε 1.1 εκατομμύρια δολάρια με τη νίκη της και πλέον έχει βγάλει πάνω από 27 εκατομμύρια από χρηματικά έπαθλα.

Με την πορεία της στην Καλιφόρνια, η Μαρία θα παραμείνει στο Νο.9 του κόσμου, ενώ αν έπαιρνε τον τίτλο θα σκαρφάλωνε στο Νο.6.