Με χατ τρικ του Παυλίδη η Άλκμααρ 3-0 την Χέρενφεϊν

Πλησίασε στους δυο βαθμούς την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν

Ο Βαγγέλης Παυλίδης με χατ-τρικ οδήγησε την Άλκμααρ σε άνετη επικράτηση 3-0 επί της Χέρενφεϊν για την 9η αγωνιστική της Eredivisie, σκαρφαλώνοντας μάλιστα στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.

Το πρώτο τέρμα το πέτυχε στο 11′ μετά από λάθος και του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ενώ με δυο ακόμη στο 59′ και το 76′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ που έφερε την Άλκμααρ στη 2η θέση και το -2 από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Η ομάδα του Πέτερ Μπός έκανε… υγιεινό περίπατο στο «Philips Stadium» κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ επικρατώντας 3-1. Ο Τιλ πριν τη συμπλήρωση 20 λεπτών άνοιξε το σκορ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ραμάλιο με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ στο 78′ ο Μπακαγιόκο με άψογο πλασέ έκανε το 3-0. Η Φίτεσε, πέτυχε το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι τους Σιέρχαους για το τελικό σκορ.

Με αμείωτο ρυθμό συνέχισε και η Φέγενοορντ. Η ομάδα του Ρότερνταμ ξέσπασε στη Φίτεσε διαλύοντας την 4-0! Μόλις στο 7′ ο Στενγκς με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ ενώ στο 38′ ο Χιμένες με το 13ο γκολ του έκανε το 2-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Φέγενοορντ σκόραρε για τρίτη φορά, με τον Χιμένες να βρίσκει τον Χερτράουντα που έκανε το 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μιλάμπο με μονοκόμματο σουτ στο 85′.