Με δίδυμο-φωτιά η ΑΕΚ “καθάρισε” τον Αστέρα

Η  ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες με ένα εύκολο 2-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης μετά την ήττα στην Τούμπα.

Ήταν η 14η επιτυχία της ομάδας του Αλμέιδα στην Νέα Φιλαδέλφεια σε ισάριθμα ματς, ενώ αποτέλεσε …ένεση ηθικού κι ενόψει του επαναληπτικού ημιτελικού στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη (01/03).

Το παιχνίδι πήρε φωτιά μόλις στο 4ο λεπτό, αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν 10 λόγω αποβολής (μ’ απευθείας κόκκινη) του Γκαρντάβσκι ο οποίος πάτησε με τις τάπες τον αχίλλειο του Αραούχο και δικαίως πήρε το δρόμο για τ αποδυτήρια.

Ωστόσο, η ΑΕΚ, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν έβρισκε χώρους στα …οχυρωμένα μετόπισθεν των Αρκάδων εξαιρουμένου ενός τετ α τετ του Αραούχο (από εναέριο τακούνι του Γκατσίνοβιτς, που έβγαλε ο Παπαδόπουλος, όμως  η καρφωτή κεφαλιά του Αραούχο (32΄) μετά από την πρώτη του Βίντα σε κόρνερ του Γκατσίνοβιτς έβαλε την ομάδα του Αλμέιδα μπροστά στο σκορ.

Πριν την ανάπαυλα ο Λιβάι Γκαρσία αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό, αλλά η ΑΕΚ συνέχισε το …μονότερμα στην επανάληψη, αλλά κάτι ο Παπαδόπουλος κάτι η αναποτελεσματικότητα των γηπεδούχων έφτασε το 77ο για να «κλειδώσει» το τρίποντο με τον Γκατσίνοβιτς να νικά με μονοκόμματο σουτ τον Παπαδόπουλο στην κλειστή του γωνιά μετά από σουτ του Τσούμπερ που κόντραρε κι εξελίχθηκε σε …ασίστ.

Α.Ε.Κ. (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Γιόνσον, Άμραμπατ (68’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (78’ Μάνταλος) – Αραούχο (78’ Γαλανόπουλος, Λιβάι Γκαρσία (λ.τρ. 45’ Τσούμπερ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Πίτσου, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες – Μουνάφο, Αλάγκμπε (78’ Ιγκλέσιας) – Γκαρντάφσκι, Τιλίκα (78’ Τασουλής), Ζουγλής (78’ Μπαρτόλο) – Μπαράλες (46’ Κωστέας, 90′ Ριέρα).