Με δυο γκολ ο Μέσι έκανε την ανατροπή στο Παρίσι 3-2 τη Λειψία (video)

Ο Λιονέλ Μέσι με δυο γκολ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λειψίας στο Παρίσι και να οδηγήσει την Παρί σε νίκη 3-2.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Λειψία. Έτσι στο 4′ με τον Λάιμερ και στο 8′ με τον Αντρέ Σίλβα απείλησε τους Παριζιάνους, οι οποίοι, όμως, στο 9′ βρήκαν «γυμνή» την άμυνα των Γερμανών και με τον Μπαπέ βρήκαν το γκολ. Το 1-0 δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους. Οι Γερμανοί έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και στο 4-4-2 με το οποίο παρατάχθηκαν στο Παρίσι. Δεν έχασαν την αυτοπεποίθηση τους και έψαξαν την ισοφάριση. Την άγγιξαν στο 27′ με τον Αντρέ Σίλβα να σημαδεύει το δοκάρι κι έφθασαν στο 1-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον ίδιο παίκτη.

Στο β’ η Παρί μέχρι το 60′ δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο. Ήταν εξαιρετικά παθητική και δημιουργικά στο «μηδέν». Η Λειψία είχε διάθεση και έψαχνε τη μία φάση για να πάρει το προβάδισμα. Φάση που ήρθε στο 57′ με τον Μουκιελέ να κάνει το 1-2.

Ο Ποτσετίνο βοήθησε από τον πάγκο και η Παρί με μπροστάρη τον Μέσι έφθασε στην ανατροπή. Ο «Λίο» ισοφάρισε στο 67′ για να έρθει στο 74′ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαπέ σε μαρκάρισμα του από τον Σιμάκαν να διαμορφώσει το τελικό 3-2. Ο Μπαπέ στις καθυστερήσεις αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Χακίμι.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Νούνο Μέντες, Ερέρα (61′ Βάιναλντουμ), Γκέιγ (61′ Ντανίλο), Βεράτι, Μέσι, Εμπαπέ, Ντράξλερ (90′ Κέρερ).

Λειψία (Τζέσε Μαρς): Γκουλάτσι, Κλόστερμαν (70′ Γκβαρντιόλ), Όρμπαν, Σιμακάν (83′ Πόουλσεν), Ανχελίνιο (83′ Χένριχς), Μουκιέλε, Λάιμερ, Άνταμς, Αϊνταρά (62′ λ.τρ. Μορίμπα), Αντρέ Σίλβα (83′ Φόρσμπεργκ), Νκουνκού.