Με Ιτούδη, ΠΑΟΚ οι τριάδες διεκδίκησης των βραβείων του ΠΣΑΤ

Γνωστοποιήθηκαν οι τριάδες, κάθε κατηγορίας, για το βραβείο του/της κορυφαίου/ας στον ελληνικό αθλητισμό για το 2019

Γνωστοποιήθηκαν απόψε (2/12) οι τελικές τριάδες των διεκδικητών/ιών για τα βραβεία των κορυφαίων του 2019 στον ελληνικό αθλητισμό που απονέμει κάθε χρόνο ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου.

Αν και αρχικά δεν είχαν συμπεριληφθεί στη σχετική λίστα, η νταμπλούχος ποδοσφαιρική ομάδα του ΠΑΟΚ και ο πρωταθλητής Ευρώπης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Δημήτρης Ιτούδης, είναι στους φιναλίστ της κατηγορίας τους.

Οι νικητές/ιες θ’ ανακοινωθούν κατά την 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.

Η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά κατηγορία, έχει ως εξής:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019: ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης  (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ

Τα υπόλοιπα, εκτός των τριών (3) πρώτων, αποτελέσματα της ψηφοφορίας:

 ΑΘΛΗΤΕΣ:

Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία), Τεντόγλου Μίλτος (στίβος), Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία), Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό), Βιερίνια (ποδόσφαιρο), Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία), Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός), Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή), Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία), Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών), Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία), Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία), Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος), Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε), Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος), Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία), Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ), Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση), Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).

ΟΜΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο, Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία, Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία, Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο, Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ , Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ, Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο, Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο, Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ, Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

Οικονόμου Άκης (κολύμβηση), Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία), Βλάχος Θεόδωρος (πόλο), Κρίερ Μίτσελ (στίβος), Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή), Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών), Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο), Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό), Γιατράς Μάκης (μπάσκετ), Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία), Παυλίδης Χάρης (πόλο), Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ), Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος), Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση), Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια), Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία), Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο), Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών), Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο), Νικολαϊδης Στράτος (στίβος), Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

Μπούσιου Φωτεινή (πιγκ πογκ), Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).

ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

Εθνική Ομάδα Πινγκ Πονγκ».

 

Διαβάστε επίσης