Mε «καυτό» Ναν στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Μια φορά γίνονται εκπλήξεις, όπως αυτή που έγινε πριν από λίγο καιρό στο ΟΑΚΑ, όπου ο Άρης κέρδισε τον Παναθηναϊκό. Δεύτερη δεν γίνονται. Οι πράσινοι αφού πήραν το μάθημά τους για την ήττα στο πρωτάθλημα έπαιξαν με σοβαρότητα και με κορυφαίο τον Κέντρικ Ναν κέρδισαν το εισιτήριο για τον τελικό μετά τη νίκη τους επί του Άρη με 76-65.

Με τη νίκη του ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει αύριο στον τελικό να σηκώσει το τρόπαιο για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια καθώς η τελευταία φορά ήταν το 2021.

Το σκορ ήταν χαμηλό στην αρχή, οι δύο ομάδες έπαιζαν δυνατή άμυνα, με τον Τολιόπουλο με τρίποντο να διαμορφώνει το 4-7 στο σκορ στο 5΄. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τον δραστήριο Ναν, με το «τριφύλλι» να προηγείται με 17-14. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και ξέφυγε με 30-21. Μόλις στο 15′ αποβλήθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 5 φάουλ, καθώς δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή στο ματς. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν και με +14 (38-24), με τον Τολιόπουλο να κάνει ό,τι μπορεί για τον Άρη, έχοντας ήδη 15 πόντους. Ο Μήτογλου με τρίποντο πήγε τη διαφορά και στο +15 (41-26), με το τέλος του πρώτου μέρους να βρίσκει το «τριφύλλι» να προηγείται με 44-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι άμυνες παρέμεναν δυνατές, με τον Γκριγκόνις να διαμορφώνει το 51-37 στο 25′. Ο Άρης ήταν απελπιστικά άστοχος δείχνοντας νευρικός στο παρκέ, ο Ναν επέστρεψε στο ματς έχοντας ήδη 16 πόντους, με τους «πράσινους» να έχουν τον έλεγχο, αλλά και το προβάδισμα με 58-44 στο 30′.

Ο Άρης με τρίποντα ροκάνισε τη διαφορά (61-50) με δράστη τον Σανόγκο, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει αφήσει καθόλου τον αντίπαλο να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Ναν άρχισε να βγάζει συνεχώς φάσεις στον αέρα για τον Αντετοκούνμπο, με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (68-53) στο 35′. Ο Άρης πλησίασε στο σκορ στο τελευταίο λεπτό (74-65), με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση στον τελικό (76-65).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 6 (0/5 σουτ, 6/6 βολές, 3 ασίστ), Γκραντ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 20 (6/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 6 (5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 4 (0/3 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 5 (1), Σανόγκο 3 (1), Τολιόπουλος 21 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 7 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 7 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάρελ 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/38 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 13/30 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη , 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 16/31 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/9 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη , 28 φάουλ