Με Παπασταθόπουλο ο Ολυμπιακός 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Με γκολ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 52΄ ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη κι επέστρεψε στις επιτυχίες. Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκούρασε αρκετούς παίκτες, με δεδομένο ότι ο στόχος της κατάκτησης του πρωταθλήματος έχει επιτευχθεί. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι επίσης παρατάχθηκαν με αρκετά νέα πρόσωπα είχαν στο 20΄ δοκάρι με τον Ριέρα.

Οι δύο ομάδες, δεν είχαν καλό ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι τους, ενώ τους έλειψε και η συνοχή, με αποτέλεσμα να μην προσφέρουν καλό θέαμα στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, την ώρα που ο Αστέρας περίμενε και προσπαθούσε να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 5’ με τον Χασάν να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Τσιφτσή με σουτ με το αριστερό και από πλευράς Αρκάδων ο Μπαράλες έφυγε στην αντεπίθεση στο 11’ και Κρίστινσον έδιωξε το δυνατό σουτ του.
Μέχρι την ανάπαυλα την πιο ωραία στιγμή την είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 20ο λεπτό. Ο Ριέρα τα έβαλε με όποιον είχε μπροστά του και άδειασε Σεμέδο και Παπαδόπουλο, προτού πλασάρει και στείλει λίγο έξω την μπάλα, που έγλυψε στο δεξί δοκάρι του Κρίστινσον. Η ατομική ενέργεια του Κάιπερς με φαλτσαριστό σουτ στο 15’ έδωσε ένα κόρνερ για τον Ολυμπιακό και η επόμενη πραγματικά καλή στιγμή σημειώθηκε λίγο πριν ανάπαυλα. Ο Βρουσάι έστρωσε για τον Καμαρά που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω στο 43ο λεπτό.

Πιο καλοί ήταν οι… οιωνοί στο δεύτερο μέρος, χωρίς, πάντως, να επιβεβαιωθούν. Ο Ολυμπιακός μπήκε ανεβασμένος και ανταμείφθηκε για την προσπάθειά του στο 52ο λεπτό, με τον Παπασταθόπουλο να βρίσκει δίχτυα από κοντά με κεφαλιά, έπειτα από εναέρια διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Κάιπερς και Σουάρεθ.
Ο Αστέρας είχε λίγες και καλές στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά στο δεύτερο παρουσιάστηκαν παντελώς ακίνδυνοι, αν εξαιρέσουμε την κόντρα με τον Τζίμα και άτολμοι. Στο 78ο λεπτό, ο Ολυμπιακός είχε την επόμενη καλή του φάση, με τον Κάιπερς να τη φτιάχνει μόνος του. Έκλεψε την μπάλα, μοίρασε κάθετα για τον Ελ Αραμπί που καθυστέρησε και έφυγε λίγο πλάγια με αποτέλεσμα να μην απειλήσει, αλλά έτρωσε στον Καμαρά που αστόχησε. Οι Πειραιώτες δεν κυνήγησαν δεύτερη γκολ στη συνέχεια και έφτασαν με την κατάλληλη διαχείριση στη νίκη.

Θα μπορούσε ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)να είναι πιο αυστηρός σε κάποιες φάσεις που αφορούν τον πειθαρχικό έλεγχο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον,Λαλά (46′ λ.τρ. Ντρέγκερ), Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (22′ λ.τρ. Σωκράτης), Καμαρά, Τιάγκο Σίλβα, Βαλμπουενά (70′ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι – Κάιπερς (82’ Εμβιλά), Χασάν (70’ Ελ Αραμπί).
Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής – Κώτσιρας, Σουάρεθ, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μπελόκ (88’ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (46’ Ιγκλέσιας) Αλί Μπαμπά (67’ Τιλίκα), Κρέσπι, Ριέρα (46’ Γκόμες) – Μπαράλες (46’ Τζίμας).