Με σφραγίδα Μανούχου ο ΠΑΟΚ πέρασε 0-2 απ’ την Λαμία

Έψαχνε αντίδραση μετά την ήττα από την Αϊντχόφεν και ο ΠΑΟΚ τη βρήκε κόντρα στη Λαμία.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της τοπικής ομάδας, με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν χαρακτήρα έπειτα από μία δύσκολη εβδομάδα και κυρίως «κέρδισαν» παίκτες, αφού αγωνίστηκαν ως βασικοί παίκτες όπως ο Περέιρα, ο Νινούα, ο Πασχαλάκης και ο Μιχαηλίδης. Με το τρίποντο στο ΔΑΚ, οι «ασπρόμαυροι» έχουν το απόλυτο (7/7) στις αναμετρήσεις τους με την ομάδα της Φθιώτιδας.

Ο Τζόλης άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και ο Βιεϊρίνια έγραψε το 0-2 στο 64′. Ο δικέφαλος του βορρά παρέμεινε αήττητος, μετρώντας την έκτη νίκη του σε εννέα αγώνες στη Super League. Στους 21 βαθμούς έφτασε ο ΠΑΟΚ και βρέθηκε στη δεύτερη θέση. Ουραγός παρέμεινε η Λαμία.

Στον αγώνα έβαλε τη σφραγίδα του ο διαιτητής Μανούχος από την Αργολίδα. Ήταν το 55΄ με το σκορ στο 0-1, όταν ο Σκόνδρας έκανε φάουλ στον Τζόλη και εκνευρισμένος ο νεαρός του «Δικεφάλου» κλώτσησε εκτός φάσης τον αμυντικό των γηπεδούχων. Μανούχος (ρέφερι) και Κουμπαράκης (VAR) άφησαν το συμβάν να περάσει με μια κίτρινη και για τους δύο παίκτες, με τον Πάμπλο Γκαρσία να αποσύρει τον παίκτη του από το γήπεδο πέντε λεπτά αργότερα.

Ο ΠΑΟΚ από το πρώτο λεπτό του ματς προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του ματς και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δεν δέχτηκε ιδιαίτερη απειλή από τους παίκτες της Λαμίας και έψαξε το γκολ για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό με ένα γύρισμα του Περέιρα από τα αριστερά της περιοχής, με τους παίκτες της Λαμίας να διώχνουν σε κόρνερ. Στο 12ο λεπτό ο Τζόλης πέτυχε το δεύτερο γκολ του στη σεζόν και άνοιξε το δρόμο της νίκης για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουαγκέ μετά από συνεργασία με τον Ελ Καντουρί, μοίρασε στον Τζόλη, ο οποίος έγραψε το 0-1.

Ο νεαρός μέσος δοκίμασε ξανά το πόδι του στο 21ο λεπτό, σε μια φάση ωστόσο που δεν ανησύχησε τον Επασί. Η Λαμία έδειξε επιθετικό λεπτό με δύο φάσεις μέχρι το ημίωρο με στιγμές του Τσούκαλου και του Ντέλετιτς, που όμως δεν άλλαξαν τη ροή του ματς. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δύο καλές φάσεις με Μουργκ και Αουγκούστο, χωρίς ωστόσο το πρώτο μέρος να επιφυλάξει κάποια κλασική ευκαιρία μέχρι το φινάλε του.

Πιο κοντά στη νίκη έφτασε ο ΠΑΟΚ με το γκολ του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο δεύτερο ημίχρονο. Πριν απ’΄αυτό ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Μουργκ στη φάση του 54′. Ο Μούργκ βρήκε από τα δεξιά τον Τζόλη, ο οποίος πλάσαρε άστοχα από κοντινή απόσταση. Στο 64ο λεπτό ο Βιεϊρίνια καθάρισε το ματς με γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Επασί δεν κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα στο ιδιαιτέρως τεχνικό χτύπημα του Πορτογάλου στην αριστερή γωνία του.

Στο 75ο λεπτό η Λαμία έφτασε μια ανάσα από το γκολ, ωστόσο ο Βασιλόγιαννης αστόχησε αν και αφύλακτος απέναντι απ΄τον Πασχαλάκη, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ! Στα τελευταία λεπτά δημιουργήθηκαν χώροι στο ματς τους οποίους προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι δύο ομάδες. Μάλιστα στο 80ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έπιασε ωραία κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στι 85′ ο Βιερϊνια είδε τον Ουαγκέ σε θέση φορ και τον σημάδεψε. Ο Σενεγαλέζος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και ο Επασί μπλόκαρε.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ η Λαμία δοκιμάζεται στα Γιάννινα με τον ΠΑΣ.

Κακή η διαιτησία του Μανούχου, που έκλεισε τα μάτια στην αποβολή του Τζόλη στο 55΄.

ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Επασί, Σκόνδρας (62′ Βασιλακάκης), Ασίγκμπα (45+1 Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Πάτρικ (46′ Σαραμαντάς), Μπουλούλης, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Τσούκαλος (62′ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (53′ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (71′ Σβαμπ), Νινούα (81′ Τσιγγάρας), Μουργκ (60′ Ζίβκοβιτς), Τζόλης (60′ Βιεϊρίνια), Σβιντέρσκι (81′ Τσόλακ).