Με Σλοβένικη υπογραφή ο Παναθηναϊκός 3-0 τον Βόλο

Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, συνέτριψε 3-0 το Βόλο στη Λεωφόρο με την ορχήστρα των Σλοβένων να υπογράφει την επιτυχία, και πλέον η ρεβάνς στη Θεσσαλία αποτελεί τυπική διαδικασία.

Οι Σπόραρ, Τσέριν και Βέρμπιτς πέτυχαν τα γκολ του τριφυλλιού που αγκάλιασε την πρόκριση στους «8», όπου περιμένει ο ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο απόλυτα συγκεντρωμένοι και με σαφή στόχο να πετύχουν ένα σκορ πρόκρισης και το κατάφεραν.  Γι΄ άλλο ένα ματς ο παίκτης κλειδί ήταν ο Σπόραρ που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη, αλλά και τόσο ο Μπερνάρ όσο και ο Βέρμπιτς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα είχε την πρώτη του καλή στιγμή. Ο Ρούμπεν έκανε ωραία μπαλιά, αλλά ο Κότνικ βγήκε γρήγορα και πρόλαβε τον Σπόραρ που έφευγε μόνος του.  Στο 8ο λεπτό το τριφύλλι απείλησε και πάλι, με τον Σπόραρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά τον Κότνικ να αποκρούει.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός άλλαξε ωραία την μπάλα και πάλι, αλλά μετά το γύρισμα του Παλάσιος, ο Ουές έδιωξε την μπάλα την τελευταία στιγμή πριν ο Χουάνκαρ σκοράρει.

Στο 13΄ ο Βόλος έκανε αισθητή την παρουσία του, με το σουτ του Μεθκίδα να περνάει άουτ. Το τριφύλλι έπαιζε πάρα πολύ όμορφα, αλλά δεν μπορούσε να βρει στόχο. Ο Παλάσιος στο 21΄ έκανε την κάθετη με τον Κώτσιρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τον Κότνικ να διώχνει με δυσκολία. Ένα λεπτό αργότερα οι πράσινοι απείλησαν και πάλι την εστία του Βόλου, με τον κίπερ να αποκρούει το σουτ του Βέρμπιτς.

Μετά το 25ο λεπτό ο Βόλος ΝΠΣ ανέβασε την απόδοσή του, λόγω και των πολλών αβίαστων λαθών που έκανε η άμυνα της ομάδας στις μεταβιβάσεις της. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί να μπορέσουν να απειλήσουν και το έκαναν στο 34΄. Ο Βόλος εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, οι πράσινοι «κοιμήθηκαν», αλλά το σουτ του Άλχο πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Λοντίγκιν. Οι πράσινοι μετά το πολύ καλό ξεκίνημά τους και ουσιαστικά από 25΄μέχρι το 40΄ είχαν χάσει τον ρυθμό τους, με τον Βόλο από την άλλη να κερδίζει μέτρα.

Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους οι πράσινοι ανέβασαν στροφές και πάλι και στο 42ο λεπτό έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, αλλά το σουτ του Παλάσιος το απέκρουσε ξανά ο Κότνικ.

Η λύτρωση για το τριφύλλι ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μπερνάρ μετά από το κόρνερ που εκτέλεσε πήρε ξανά στα πόδια του την μπάλα, έκανε ξανά την σέντρα, ο Βέρμπιτς έκανε την κεφαλιά και ο Σπόραρ από κοντά άνοιξε το σκορ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος και από τα πρώτα λεπτά το ματς είχε ρυθμό. Στο 52ο ο Βόλος απείλησε με τον Ντέλετιτς, το σουτ του οποίο απέκρουσε ο Λοντίγκιν, με τον Χουάνκαρ να γλιστράει, αλλά τελικά να διώχνει με δυσκολία.

Δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του. Χουάνκαρ, Κώτσιρας και Τσέριν άλλαξαν την μπάλα, με τον Σλοβένο να κάνει ένα υπέροχο σουτ και να δίνει σημαντικό προβάδισμα στους πράσινους. Ο Βόλος έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει και στο 59΄ ο Βέρμπιτς ήρθε για να κλειδώσει ουσιαστικά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου.

Ο Σλοβένος εξτρέμ που ήταν γενικά πολύ καλός σε όλο το παιχνίδι έπιασε σουτάρα από τα 30 περίπου μέτρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κότνικ, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει στο σημείο που πήγε η μπάλα.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλα και ουσιαστικά «έσβησε» το ματς.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν – Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (84’ Σάντσες) – Ρούμπεν (65’ Κουρμπέλης), Τσέριν, Μπερνάρ – Παλάσιος (84’ Κυριόπουλος), Βέρμπιτς (69’ Σαβιέρ), Σπόραρ (65’ Ιωαννίδης)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ – Εσκοβάλ, Σιέλης, Πίρινεν – Άλχο (72’ Ταχάτος), Μπαριέντος (72’ Μεταξάς), Μεθκίδα (66’ Ματίγια), Ουές – Ντέλετις, Νοκέρ (Β. Φερνάντεθ), Οζέγκοβιτς (80’ Κούτσιας)