Με σπρώξιμο του Ευαγγέλου ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Βόλο ΝΠΣ

Όργια απ’ τον διαιτητή που προκάλεσε την οργή των Θεσσαλών

Με το σπρώξιμο του διαιτητή Ευαγγέλου, ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Βόλο ΝΠΣ στην Τούμπα, χάρη σε γκολ-πέναλτι του Σβαμπ κι έχει το πάνω-χέρι να βρεθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε κακή απόδοση, Οι γηπεδούχοι είδαν τους Θεσσαλούς να τους περιορίζουν σημαντικά και να ψάχνονται για το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο πέτυχαν μεν στο 69ο λεπτό με τον Μωραΐτη, αλλά ένας Ευαγγέλου ξέρει γιατί ακυρώθηκε. Ο Βόλος ποτ δείχνει αισθητά βελτιωμένος με τον Άνχελ Λόπεθ, φωνάζει δικαιολογημένα και για πέναλτι σε χέρι του Νάσμπεργκ, στο πρώτο μέρος.

Ο  «δικέφαλος του βορρά» πλέον στρέφεται στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League με την Ελσίνκι στην Τούμπα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Βόλο να βρίσκει γκολ στο 8ο λεπτό, με κοντινό σουτ του Ενγκίν. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ σωστά καθώς ο παίκτης ήταν εκτεθειμένος και έγινε επιπλέον έλεγχος στο VAR. Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ στο πρώτο τέταρτο είχαν κλειστεί αρκετά καλά, με αποτέλεσμα να μην επιτρέπουν στον ΠΑΟΚ να προσεγγίσουν εύκολα την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και γίνονται πιο απειλητικοί, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 14ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα, ο Ντεσπόντοφ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 25ο λεπτό οι παίκτες του Βόλου διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Νάσμπεργκ, αλλά ο ρέφερι έδειξε «παίζετε».

Τα λεπτά κυλούσαν, ο ΠΑΟΚ πίεζε για ένα γκολ, ωστόσο είχε βρει απέναντι του την καλοστημένη ομάδα του Άνχελ Λόπεθ. Στο 45ο λεπτό ο «δικέφαλος» κέρδισε πέναλτι, όταν ο Κωνσταντέλιας έκανε μια ωραία μπαλιά για τον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να τσιμπάει την μπάλα προ του Κίτσου και να ανατρέπεται από τον αμυντικό του Βόλου, με τον Ευαγγέλου να δείχνει την άσπρη βούλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Σβαμπ εκτέλεσε εύστοχα τον Κόστιτς για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα. Ωστόσο, ο Βόλος δεν άργησε να ισορροπήσει και πήρε γρήγορα μέτρα στο γήπεδο, όντας πιο απειλητικός, γεγονός που τον βοήθησαν οι αλλαγές που έκανε ο Άνχελ Λόπεθ. Στο 69ο λεπτό δε, έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Κίτσος έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Μωραΐτης νίκησε στον αέρα τον Βιεϊρίνια και έγραψε το 1-1, ωστόσο ο Ευαγγέλου ακύρωσε το κανονικό γκολ.

Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Κίτσος έκανε μια ωραία σέντρα, ο Μωραΐτης πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία!

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Οζντόεφ (67′ Μεϊτέ), Ντεσπόντοβ (67′ Τάισον), Μουργκ, Κωνσταντέλιας, Σαμάτα (75′ Τόμας)

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Ταχάτος (46′ Άλχο), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Κίτσος, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Κορνέτ (62′ Μωραΐτης), Ενγκίν (58′ Κόμπα), Ντέλετιτς (46′ Ασλανίδης), Γκαρσία (85′ Μπερτόγλιο)