Με το αριστερό η Γιουβέντους του Αλέγκρι 2-2 με την Ουντινέζε

Με το… αριστερό ξεκίνησε στο πρωτάθλημα η Γιουβέντους, αλλά και τη νέα του θητεία στον πάγκο της ο Μαξ Αλέγκρι! Η Γηραιά Κυρία παρότι προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με 2-0, είδε τον Σέζνι να κάνει δύο τραγικά λάθη στο δεύτερο μέρος και έμεινε στο 2-2 με την Ουντινέζε στο «Dacia Arena».

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπήκε αλλαγή, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του αφού παρότι σκόραρε στις καθυστερήσεις το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Με όρεξη μπήκε η Γηραιά Κυρία στο ματς αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντιμπάλα τσίμπησε την μπάλα, κάνοντας το 1-0.

Ο Κουαδράδο στο 23’ έκανε το 2-0, ύστερα από ασίστ του Ντιμπάλα, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα κόντρα στην Ουντινέζε.

Στο 51’ ο Περέιρα από την άσπρη βούλα μείωσε σε 2-1 ξαναβάζοντας στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Γιουβέντους θα φύγει νικήτρια από την έδρα της Ουντινέζε, ο Ντεουλοφέου στο 84’ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2.

Η Μπολόνια νίκησε τη Σαλερνιτάνα 3-2. Το έργο των φιλοξενούμενων έγινε δυσκολότερο όταν ο Στράνμπεργκ δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Ωστόσο η Σαλερνιτάνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους κέρδισε πέναλτι, φάση στην οποία έμεινε με 10 παίκτες και η Μπολόνια λόγω αποβολής του Σοριάνο, με τον Μπονατσόλι με ευστοχία από τα έντεκα βήματα να ανοίγει το σκορ για τους νεοφώτιστους. Η ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς είχε άμεση αντίδραση και ο Ντε Σιλβέστρι στο 59’ έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά. Ο Κουλιμπαλί στο 70’ έκανε το 2-1, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Αρναούτοβιτς πέντε λεπτά αργότερα έγραψε το 2-2, με τον Ντε Σιλβέστρι να ξαναχτυπά στο 77’ και να διαμορφώνει το τελικό 3-2!