Με το σπαθί του στον τελικό ο ΠΑΟΚ 1-1 με τον Ολυμπιακό χάρη στο χρυσό γκολ του Τσόλακ στο 108΄

Με το σπαθί του ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου, όπου θ’ αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Ο δικέφαλος του βορρά με το χρυσό εκτός έδρας γκολ του Τσόλακ στο 108΄ ισοφάρισε τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα της Τούμπας πήρε το εισιτήριο για τη γιορτή του ποδοσφαίρου της 21ης Μαϊου στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας.

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ελ Αραμπί, όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω, αλλά έδειχνε πιο ομάδα στο γήπεδο, πέρασε για τα καλά στο προσκήνιο κι έφθασε στην ισοφάριση που του έδωσε την δίκαιη πρόκριση.

Είναι η πέμπτη φορά στα τελευταία έξι χρόνια που ο ΠΑΟΚ προκρίνεται στον τελικό του Κυπέλλου, ενώ στο σημερινό ματς του Φαλήρου αποβλήθηκε ο Αουγκούστο από τον πάγκο και χάνει το ερχόμενο ματς με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, όπως και ο γενικός αρχηγός, Χρήστος Καρυπίδης, σε ένα παιχνίδι που κράτησε άπαντες στην… τσίτα ως το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός με πιο ορθολογικό τρόπο και κυρίως από τη δεξιά του πλευρά προσπαθούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, ο ΠΑΟΚ έπαιζε στην κόντρα-επίθεση και ήθελε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των μεσοεπιθετικών του και του Άκπομ. Παρόλα αυτά, δεν υπάρχουν πολλά ρίσκα από τους δύο προπονητές στο ξεκίνημα, με τους Πειραιώτες να έχουν μια καλή φάση στο 11΄ αλλά ο Τικίνιο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση μετά τη σέντρα του Ροντρίγκες.

Ο ρυθμός έδειχνε να παγώνει, ο ΠΑΟΚ ψαχνόταν στην αντεπίθεση με τον Ολυμπιακό να απειλεί με σουτ των Μπουχαλάκη, Καμαρά εκτός περιοχής που δεν βρήκαν εστία. Το ματς άρχισε να σκληραίνει, με τον Ολυμπιακό να έχει την καλύτερη φάση του πρώτου μέρους, με τον Εμβιλά να δίνει έτοιμο γκολ στον Μασούρα αλλά αυτός δεν κατάφερε να σκοράρει (40΄).
Κακό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, χωρίς ρυθμό και ρίσκα από τις δύο ομάδες που ήθελαν να «προστατέψουν» το μηδέν στην άμυνα. Η συμπλήρωση μιας ώρας βρήκε τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ ως είχαν, στο 0-0, αλλά ξαφνικά γύρισε ο… διακόπτης! Φρενήρης ρυθμός με φάσεις εκατέρωθεν και τα πάντα κρέμονταν από μια κλωστή, με τον Βατσλίκ στο 66΄ να βγάζει το σουτ του Μιτρίτσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σισέ έκανε ολέθριο λάθος, ο Ζίφκοβιτς έκλεψε και έβγαλε φάτσα στον Βατσλίκ τον Λύρατζη, αλλά ο πορτιέρε των Πειραιωτών βγήκε ξανά νικητής. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε τη δική του πολύ μεγάλη φάση αλλά Μασούρας και Ροντρίγκες δεν κατάφεραν να σκοράρουν από πλεονεκτικό σημείο, με τους Σισέ και Κούρτιτς στη συνέχεια να μην ανησυχούν τους αντιπάλους πορτιέρε.

Στο 83΄ ο Σοάρες λίγο έλειψε να βάλει το γκολ της χρονιάς όταν επιχείρησε να κρεμάσει τον Βατσλίκ από το κέντρο, αλλά ο Τσέχος για ακόμη μια φορά αντέδρασε σωστά, ενώ δύο λεπτά μετά ο κίπερ των Πειραιωτών σταμάτησε και τον Μιτρίτσα. Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο ομάδες να έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα της παράτασης και το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η πρώτη ομάδα που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ήταν ο ΠΑΟΚ. Ο Λούκας Τέιλορ έκανε σουτ που πέρασε άουτ. Η απάντηση από τον Ολυμπιακό ήρθε στο 101΄ όταν ο Αγκιμπού αιφνιδιάστηκε, δεν περίμενε ότι θα φτάσει σ’ αυτόν η μπάλα, και το πλασέ που έκανε από κοντά ήταν αδύναμο.

Στο ίδιο λεπτό ο Αραμπί βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Δικεφάλου από μαρκάρισμα του Πασχαλάκη. Ο Ισπανός διαιτητής Βαλεντίν Γκόμεθ δεν καταλόγισε παράβαση, αλλά ακολούθως πήγε να τσεκάρει τη φάση στο μόνιτορ. Στο 103′ υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και στο 105′ ο Αραμπί την άσπρη βούλα με χτύπημα α λα Μπενζεμά, δηλαδή Πανένκα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του Ολυμπιακού! Στο 105’+3′ ζήτησε πέναλτι και ο ΠΑΟΚ, για μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ στον Τέιλορ, αλλά ο Ισπανός έκρινε πως δεν υπήρξε αντικανονικό μαρκάρισμα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει γκολ στο 108′ και να φτάσει στο 1-1! Ο Λύρατζης πέρασε τη μπάλα στον Σβαμπ, αυτός με το εξωτερικό βρήκε τον Ολιβέιρα, ο οποίος μέσα από την περιοχή και αριστερά έκανε το γύρισμα. Ο Τσόλακ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Ο διαιτητής αμέσως μετά το γκολ έδειξε κόκκινη κάρτα στον Αουγκούστο που βρισκόταν στον πάγκο, ενώ το ίδιο έγινε στο 115′, με τον Καρυπίδη, τον υπεύθυνο λειτουργίας ποδοσφαιρικού τμήματος του Δικεφάλου, μετά το μαρκάρισμα του Εμβιλά στον Ζίβκοβιτς, που προκάλεσε ένταση στους δύο πάγκους.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός πίεσε για το 2-1 που θα τον έστελνε στον τελικό, το οποίο όμως δεν ήρθε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Λαλά (111′ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ – Μ. Καμαρά (61′ Καρβάλιο), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (111′ Κούντε)- Ροντρίγκες (75′ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας (87′ Βαλμπουενά), Τικίνιο (75′ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ – Αουγκούστο (89′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46′ λ. τρ. Σοάρες, 106′ Τσόλακ) – Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (62′ Μιτρίτσα, 90′ λ. τρ. Τέιλορ), Άκπομ (72′ Ολιβέιρα).