Μεγάλη νίκη ο Απόλλων Λεμεσού 1-0 την Άλκμααρ ελπίζει σε πρόκριση

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Λεμεσού με 1-0 κόντρα στην Άλκμααρ κι ελπίζει σε  πρόκριση στους 32 του Europa League, ενώ η Φιορεντίνα «ισοπέδωσε» την Χαρτς με 5-1 στην Ιταλία.

1ος όμιλος

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα φιλοξένησε την Χαρτς, την οποία και… καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες από το πρώτο ημίχρονο. Ο Γιόβιτς άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τον Μπιράγκι να κάνει στο 22΄το 2-0.

Στο 32′ ο Νίκολας Γκονζάλες έγραψε το 3-0 και ο Μπαράκ έξι λεπτά αργότερα πέτυχε ακόμη ένα γκολ για το 4-0 των «βιόλα». Το μόνο που κατάφερε η Χαρτς ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 47′ με τον Χάμφρις για το 4-1. Στο 80ο λεπτό ο Νίκολας Γκονζάλες με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την Φιορεντίνα.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Μπασακσεχίρ επικράτησε με 3-0 της αδύναμης Ρίγα με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις στο 11′ με τον Τουρούκ και τον Οκάκα να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Οκάκα και πάλι έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

3ος όμιλος

Για τον 3ο όμιλο η Βιγιαρεάλ ταξίδεψε στη Βιέννη για να αντιμετωπίσει την Αούστρια, με τα «κίτρινα υποβρύχια» να κάνουν συντήρηση δυνάμεων καθώς έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση.

Η Αούστρια δεν απείλησε ιδιαίτερα και η Βιγιαρεάλ με γκολ του Τζάκσον στα… χασομέρια έκανε το 0-1 και πήρε ένα δύσκολο τρίποντο.

4ος Όμιλος

Η Παρτίζαν μετά το τεράστιο διπλό στην Γερμανία επί της Κολωνίας «ζευγάρωσε» της νίκες απέναντι στα «κριάρια» στη Σερβία. Στο 15΄ο Ντιαμπατέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρτιζάν έκανε το 2-0 με τον Γκόμες στο 52′ και καθάρισε τη νίκη με τους φιλοξενούμενους να μένουν… αποσβολωμένοι και να εύχονται «γκέλα» της Νις απέναντι στη Σλοβάκο για να παραμείνουν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

5ος όμιλος

Στη Λεμεσό ο Απόλλωνας φάνηκε… παλικάρι απέναντι στην Άλκμααρ και επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Βαλεντίν Ρομπέρζ στο 32ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Παντελή Χατζηδιάκο στην αρχική τους ενδεκάδα δεν απείλησαν καθόλου την ομάδα της Κύπρου που πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που μοιάζει με «φιλί της ζωής» αναφορικά με την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

6ος όμιλος

Πραγματοποιώντας μια επιβλητική εμφάνιση η Τζουγκάρντεν υποδέχθηκε στη Σουηδία την Γάνδη ανοίγοντας το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Χολμπεργκ. Στο 42΄ο Βίκχαϊμ έκανε το 2-0 και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μπαντά έκανε το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε ακόμη τρία τέρματα. Το πρώτο ήταν για τους γηπεδούχους που έκαναν το 4-0 με τον Βίκχαϊμ, ενώ τα άλλα δύο ήρθαν από την μεριά της Γάνδης με τον Ντεπουάτρ και τον Κάιπερς να μειώνουν στο τελικό 4-2.

7ος όμιλος

H Kλουζ υποδέχθηκε στη Ρουμανία την Σλάβια Πράγας και άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Ντεάκ στο 11ο λεπτό. Στο 26ο λεπτό το ματς διακόπηκε προσωρινά καθώς ένας οπαδός των γηπεδούχων υπέστη ανακοπή καρδιάς και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο. Το ματς άρχισε μετά από 15′ λεπτά ωστόσο το ημίχρονο «έκλεισε» με το ίδιο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Σλάβια πίεσε, όμως μια αντεπίθεση της Κλουζ στο 84′ είχε τελικό αποδέκτη τον Ματίας που ολοκλήρωσε τον θρίαμβο, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

8ος όμιλος

Συγκλονιστικό ήταν το ματς στη Μπρατισλάβα μεταξύ της Σλόβαν και της Βασιλείας, καθώς ολοκληρώθηκε ισόπαλο 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μαλές στο 29′ με την Σλόβαν να απαντά με γκολ του Βάις στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος Κούτσκα και Κάβριτς έκαναν το 3-1, με τη Βασιλεία να… κλέβει την ισοπαλία με γκολ του Ντιούφ στο 65′ και του Ζεκίρι στο 72′ για το τελικό 3-3.

Σλόβαν Μπρατισλάβας-Βασιλεία 3-3

Ζάλγκιρις-Πιούνικ (22:00)