Μείωσε την απόσταση με ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός (4-1) τον Βόλο

H νίκη του Παναθηναϊκού επί του Βόλου (με 4-1) σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο (1-1) έφερε τους «πράσινους» στους 7 βαθμούς από τους «κιτριν΄όμαυρους» λίγο πριν από την έναρξη των πλέι οφ.

Έχοντας δύο μικρά παιδιά για πρώτη φορά στην ενδεκάδα, τον 22χρονο γκολκίπερ Βασίλη Ξενόπουλο και τον 19χρονο αριστερό μπακ Βασίλη Ζαγαρίτη   οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα μόλις στο 3′ με τον Νατζ, ο οποίος πήρε εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Μπουζούκη κι αφού απέφυγε τον Γκαραβέλη έκανε το 1-0 από πλάγια θέση.

Οι «πράσινοι» κλείδωσαν τη νίκη πριν από το ημίχρονο (46΄) όταν  ο Μακέντα σκόραρε με κεφαλιά, μετά από κεφαλιά-πάσα του Σένκεφελντ στο πρώτο δοκάρι, κάνοντας το 2-0!

Η νεοφώτιστη ομάδα μείωσε σε 2-1 με το φοβερό σουτ του Γέντρισεκ στο 53ο λεπτό, όμως η ομάδα του Γιώργου Δώνη πάτησε γκάζι και (αφού στο 64 έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκουαροτσένα) με τον Μακέντα (68΄) πέτυχε το 3-1, για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 όταν ο Χατζηγιοβάνης πέρασε και τον Γκαραβέλη και σκόραρε με πλασέ από πλάγια θέση, στο 76ο λεπτό!

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (46’ Νούνες), Ζαγαρίτης, Ανουάρ, Κουρμπέλης (77’ Μπεκ), Νάγκι (77’ Περέα), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Φεράρι, Μαξ, Λύρατζης (46’ Μπαλογιάννης), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (60’ Τόρες), Γέντρισεκ (75’ Κάσες).