Μια… Βελέζ πέταξε έξω από την Ευρώπη από τον Ιούλιο την ΑΕΚ

Άξια της μοίρας της η ΑΕΚ κατάφερε ν’ αποκλειστεί απ’ τον Ιούλιο απ’ την Ευρώπη σε δύο ματς με αντίπαλο τη Βελέζ του Μοστάρ. Ο Πέτρος Μάνταλος μπορεί να έδωσε το φιλί της ζωής στην Ένωση με γκολ στο 90+8′ και να οδήγησε (1-0) το σημερινό ματς του ΟΑΚΑ στην παράταση, αλλά η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στα πέναλτι, παρά την προσπάθεια του Στάνκοβιτς (απέκρουσε δυο). Οι Ανσαριφάρντ, Λόπες και Αραούχο απέτυχαν να σκοράρουν στη “ρουλέτα” και η ομάδα του Μιλόγεβιτς με ήττα 3-2 στα πέναλτι έμεινε εκτός Ευρώπης από το κατακαλόκαιρο.

Οι παίκτες της Βελέζ με τον αέρα του 2-1 έδειξαν διάθεση να παίξουν… σκληρά με την έναρξη του ματς, προκειμένου να κόψουν τη φόρα της ΑΕΚ. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα όμως, η Ένωση είδε τον Αραούχο να κατεβάζει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μπογκντάνοβιτς. Από τη μεριά τους, οι Βόσνιοι είχαν ένα καλό σουτ στο 14′ με τον Τσόσιτς (μπλόκαρε εύκολα ο Στάνκοβιτς).

Το δυναμικό παιχνίδι της Βελέζ δυσκόλεψε την ΑΕΚ, στο να βρει επιθετικό ρυθμό και το γρήγορο γκολ που θα ήθελε. Η νέα της ευκαιρία ήρθε στο 25′ με τους ίδιους… πρωταγωνιστές. Σέντρα ο Μπακάκης, κεφαλιά ο Αραούχο, η μπάλα στα χέρια του αντίπαλου πορτιέρε.

Η Βελέζ έψαξε μια καλή φάση για να “πληγώσει” την Ένωση, αλλά δεν τη βρήκε. Στην καλύτερη της στιγμή, η εκτέλεση φάουλ του Πρσές έστειλε την μπάλα για λίγο άουτ. Ακολούθησε μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία της ΑΕΚ (34′). Ο Τάνκοβιτς βρήκε τον Σιμάνσκι μέσα στην περιοχή, αυτός “έσπασε” για τον Αραούχο που έκανε το γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς.

Το ματς απέκτησε τρομερό ρυθμό. Η Βελέζ είδε στο 36′ τον Στάνκοβιτς να αποκρούει το μονοκόμματο σουτ του Ράντοβιτς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αραούχο είδε τον Μπογκντάνοβιτς να του διώχνει το μακρινό του σουτ.

Στην επανάληψη, ο Μιλόγεβιτς έβγαλε εκτός τον αρνητικό Τανκοβιτς και έριξε στο ματς τον Ανσαριφάρντ, δίπλα στον Αραούχο, ενώ λίγο μετά, πέρασε και τον Λόπες στη θέση του Μιτάι. Η ΑΕΚ άρχισε να… ανεβάζει στροφές. Στο 76′ ο Τζαβέλλας σκόραρε με φοβερό τελείωμα στην κίνηση, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος! Στο 80′ και πριν γίνει αλλαγή με τον Αλμπάνη, ο Λιβάι Γκαρσία πλάσαρε για λίγο άουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το ματς κύλησε σε αυτούς τους ρυθμούς, η γκρίνια στην εξέδρα άρχισε να κάνει την εμφάνιση της, αλλά ο Πέτρος Μάνταλος “’έσωσε” την ΑΕΚ, κάνοντας το 1-0 στο 90+8 και στέλνοντας το ματς στην παράταση όπου δεν έγινε η μεγάλη φάση και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Ο Στάνκοβιτς απόκρουσε το πρώτο του Γκεοργκίεβιτς, αλλά ο Ανσαριφάρντ σούταρε στο δοκάρι. Σκόραραν μετά οι Μπραντάο και Τζαβέλλας. Ο Στάνκοβιτς απόκρουσε και το πέναλτι του Μπεχάμποβιτς, σκόραρε ο Σάκχοφ και η ΑΕΚ φάνηκε να παίρνει το πάνω χέρι. Αλλά μετά την εύστοχη εκτέλεση του Τσβιγιάνοβιτς, ο Λόπες εκτέλεσε πολύ άσχημο πέναλτι που απόκρουσε ο γκολκίπερ της Βελέζ, στην συνέχεια ευστόχησε ο Ζελίκοβιτς και στο τελευταίο ο Αραούχο νικήθηκε από τον Μπογκντάνοβιτς, για να ολοκληρωθεί η ευρωπαϊκή τραγωδία της ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μιτάι (69′ Λόπες), Τζαβέλλας, Βράνιες, Μπακάκης (90′ Σβάρνας), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (62′ Ανσαριφάρντ), Λιβάι Γκαρσία (80′ Αλμπάνης, 90′ Σάκχοφ), Αραούχο

Βελέζ (Φέτζα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς (95′ Μπραντάο), Οβτσινα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (86′ Ζβόνιτς), Πρσες (63′ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (95′ Όσμιτς), Άντζουσιτς (73′ Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (73′ Γκεοργκίεβιτς)