Νίκη για τους Κινγκς, μεγάλο ματς ο Βεζένκοφ

Με ένα σούπερ ματς στο Σακραμέντο ολοκληρώθηκε η βραδιά στο NBA, με τους Κινγκς να επικρατούν 132-127 των Λέικερς, στην 20η επέτειο από το ντεμπούτο του ΛεΜπρόν Τζέιμς στο NBA.

Το παιχνίδι είχε πολύ ωραία εξέλιξη και ρυθμό, με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί στην πρώτη περίοδο, όπου βρέθηκαν να προηγούνται με 41-28. Στη συνέχεια, το Λος Άντζελες ανέβασε στροφές και μείωσαν τη διαφορά, αλλά οι Κινγκς κατάφεραν στο ημίχρονο να πάνε στα αποδυτήρια με 66-55.

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν στο τρίτο δωδεκάλεπτο να ροκανίσουν κι άλλο τη διαφορά και τελικά με τον Τζέιμς, στα 12 δευτερόλεπτα από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, κατάφεραν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, δεν είχαν τόσες δυνάμεις και με δύο καθοριστικά τρίποντα του Κέβιν Χέρτερ μπόρεσαν να καθαρίσουν το ματς.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σε 18:21 είχε 11 πόντους (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/1 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, κερδίζοντας σε μερικές προσπάθειές του το χειροκρότημα από τους φίλους των Κινγκς.