Νίκη στην Τουρκία 3-1 ο Ολυμπιακός

Άλμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-1 σετ της Μπουγιούκσεχιρ στην Τουρκία και πλέον χρειάζεται δύο σετ στο Ρέντη, στη ρεβάνς που θα γίνει στις 17 Ιανουαρίου.

Ο Γκάβιν Σμιτ 60% στην επίθεση (18/30 επ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους ενώ ακολούθησαν ο Ράουβερντινκ με 16 πόντους, ο Μπέμε με 14 και 4 μπλοκ και ο Κουμεντάκης με 12.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά, κυριάρχησαν στο πρώτο σετ, είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκειά του και με όπλο την υποδοχή έφτασαν στην εύκολη κατάκτησή του με 22-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 7-1 , συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του ματς για να έρθει το 0-2 με 19-25. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο τρίτο και πιο αμφίρροπο σετ . Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 22-21, με τους Τούρκους να το κατακτούν τελικά με 25-23.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 13-10, όμως οι Πειραιώτες με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε 16-13, έφτασε στο ματς μπολ με 19-24 και πήρε το σετ με 19-25 και τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ!

Τα σετ: 22-25, 19-25, 25-23, 19-25