Νίκησε 2-0 τον Πανσερραϊκό αλλά θέλει δουλειά ο Ολυμπιακός

Οι φιλοξενούμενοι από το 4΄ έπαιζαν με 10 παίκτες ενώ έχασαν πέναλτι στο 54΄ να προηγηθούν

Ο Ολυμπιακός, επιβλήθηκε 2-0 του Πανσερραϊκού στο άδειο, λόγω τιμωρίας, «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά έδειξε πως χρειάζεται δουλειά.

Με δέκα παίκτες από το 4ο λεπτό ελέω αποβολής του Χάγεκ οι νεοφώτιστοι του Πάμπλο Γκαρσία, που είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 54’ αλλά έχασαν πέναλτι με τον Άλεξιτς (έστειλε την μπάλα στο δοκάρι).

Μπιέλ και Ελ Αραμπί οι σκόρερ των νικητών.

Το ξεκίνημα ήταν καταστροφικό για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 4’ ο Χάγεκ αποβλήθηκε κατόπιν χρήσης VAR! Ο Τσέχος δέχτηκε αρχικά κίτρινη κάρτα για την ανατροπή του Μπιέλ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Ισπανός ήταν σε προφανή θέση για γκολ κι έτσι δόθηκε κόκκινη.

Ο ίδιος ο Μπιέλ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ στο 9’ ο συνδυασμός του με τον Καρβάλιο έφερε σουτ του Πορτογάλου που κατέληξε στο δοκάρι και άουτ.

Στο 21’, ο Μασούρας σούταρε ψηλά άουτ από πλάγια θέση, με τον Έλληνα εξτρέμ να αποτυγχάνει να απειλήσει στο 25’ μετά τη συρτή σέντρα-σουτ του Μπιέλ.

Στο 33ο λεπτό ήρθε η πρώτη αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους, που είδαν τον Στάικο να σουτάρει από απόσταση και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν ένα συρτό σουτ του Σκάρπα (έκανε ντεμπούτο) που πέρασε άουτ στο 48’, με το ματς να… ανάβει λίγα λεπτά αργότερα, όταν κατόπιν χρήσης VAR δόθηκε πέναλτι απ’ τον Παπαδόπουλο για τον Πανσερραϊκό για χέρι του Καμαρά!

Ο Άλεξιτς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να σοκάρει τους «ερυθρόλευκους».

Μία ωραία αντεπίθεση των παικτών του Γκαρσία είχε ως αποτέλεσμα ένα άστοχο σουτ του Ντάνκερλουϊ στο 61’, ωστόσο στο 63’ ήρθε το 1-0 για τον Ολυμπιακό, με τον Μπιέλ να σκοράρει με τρομερό βολέ από το ύψος της περιοχής μετά από σέντρα του Ροντινέι.

Ο Γούλερι έψαξε άμεσα την απάντηση αλλά σούταρε άουτ (65’), με την κεφαλιά του Ελ Κααμπί δευτερόλεπτα αργότερα να έχει την ίδια κατάληξη.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να ψάχνουν το 2-0 την ώρα που οι νεοφώτιστοι επιχειρούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα, με ένα σπρώξιμο του Πεταυράκης στον Φορτούνη στο 86’ μέσα στην περιοχή να φέρνει πέναλτι, που αξιοποίησε στο 87’ ο Ελ Αραμπί για να σφραγίσει την «ερυθρόλευκη νίκη».

Δύο προσπάθειες των Ροντινέι (90+2’) και Ελ Κααμπί (90+5’) ήταν άστοχες, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ολυμπιακός (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ραμόν (46’ Κίνι), Αλεξανδρόπουλος (58’ Φορτούνης), Καμαρά (76’ Ιμπόρα), Καρβάλιο (46’ Σκάρπα), Μασούρας (46’ Ελ Κααμπί), Μπιέλ, Ελ Αραμπί

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Χόβαν, Ντάνκερλουϊ, Γκοτζαμανίδης, Χάγεκ, Πεταυράκης, Πηλέας (76’ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Στάικος (76’ Ουεντραόγκο), Μούργος (38’ Τόμας), Χατζηστραβός (59’ Αυλωνίτης), Άλεξιτς (59’ Γούλερι)