Νίκησε, αλλά «έχασε» σε καθυστερήσεις

Τεράστια εμφάνιση και νίκη με 3-1 επί της Πολωνίας για την Εθνική ομάδα Ελπίδων η οποία όμως δεν κατάφερε να φτάσει και στην πρόκριση μένοντας εκτός Ευρωπαϊκού.

Για λίγα δευτερόλεπτα χάθηκε η πρόκριση για την Εθνική ομάδα Ελπίδων της Ελλάδας. Αυτό γιατί φιλοξένησε στην Κατερίνη την Πολωνία και μπροστά σε περίπου 3.000 φιλάθλους έκανε μεγάλη εμφάνιση επικρατώντας 3-1. Παρόλα αυτά, την ίδια ώρα η Σουηδία επικρατούσε 4-3 της Τουρκίας στις καθυστερήσεις για να πάρει έτσι την πρόκριση.

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο γήπεδο και άνοιξε το σκορ στο 12΄, όταν ο Μαυρίας βρήκε όμορφα στη μικρή περιοχή τον Καρέλη και ο τελευταίος δεν δυσκολεύθηκε από κοντά να κάνει με σουτ το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε γρήγορα και στο 24’ ο Πρζιμπίλκο έφερε το ματς στα ίσια.

Από εκεί και πέρα, η Ελλάδα είχε τον έλεγχο, ωστόσο δεν μπορούσε να φτάσει και στο γκολ. Κάτι που έγινε δις στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ο Γιαννιώτας λίγο μετά την είσοδό του, έκανε το 2-1 για την Ελλάδα στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 93’ έκανε το 3-1 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα που δεν αποδείχθηκε αρκετό.

Την ίδια ώρα στην Σουηδία, η Τουρκία ισοφάριζε σε 3-3 από 3-1, αναπτερώνοντας τις ελπίδες των Ελλήνων διεθνών, αφού ήθελαν ισοπαλία για πρόκριση. Όμως οι Σκανδιναβοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα…Ο Χίλτζεμαρκ στο 92ο λεπτό, χάριζε τη νίκη στην Σουηδία με 4-3 και της έδινε την πρώτη θέση στον όμιλο.

Έτσι, οι πανηγυρισμοί των παικτών της Εθνικής ομάδας στο κέντρο του γηπέδου της Κατερίνης, μετατράπηκαν σε… κηδεία. Ο Κώστας Τσάνας αρχικά ενημέρωσε για την εξέλιξη του άλλου παιχνιδιού τον Τριανταφυλλόπουλο και αυτός με την σειρά του, μετέφερε τα δυσάρεστα στους υπόλοιπους παίκτες, μαζί με το τεχνικό τιμ…

Οι εικόνες που ακολούθησαν ήταν ο ορισμός του ξενερώματος… Άλλοι έβαλαν τα κλάματα, άλλοι τραβούσαν τα μαλιά τους, άλλοι δεν το πίστευαν και χρειάστηκε να επιστρατευτούν smartphones προς επιβεβαίωση οτι η πρόκριση χάθηκε. Μάλιστα όχι μόνο η απευθείας, αλλά και αυτή που παιζόταν μέσω των μπαράζ, καθώς η Εθνική δεν ήταν μέσα στις 4 καλύτερες δεύτερες, προκειμένου να έχει ακόμη μία ευκαιρία…

ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνο, Μαρινάκης, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλς (85’ Γιαννιώτας), Μαυρίας (71’ Μπακασέτας), Λαγός, Βέλλιος, Καρέλης, Μπουχαλάκης (62’ Μπούζας).

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σζούμσκι, Γιανίτσκι, Ντίβνιελ (81’ Λεβαντόφσκι), Σράπεκ (88’ Βόλσκι), Καμίνσκι, Βσζόλεκ, Ζίρο, Μπερεσίνσκι, Νταβίντοβιτς, Παβλόφσκι (76’ Γκόλα), Πρζιμπίλκο.