Νίκησε και την Κηφισιά 2-1 ο ΠΑΟΚ και βλέπει Χαρτς

Το αυτογκόλ του Τσάπαν χάρισε τη νίκη στους Θεσσαλονικείς

Ο ΠΑΟΚ ξεπερνά χωρίς απώλειες τα εμπόδια, καθώς έστω και δύσκολα νίκησε 2-1 την Κηφισιά και πλέον βλέπει τη ρεβάνς με τη Χαρτς.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ανώτερη αλλά και αρκετά φλύαρη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η Κηφισιά να βρει ιστορικό γκολ για την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι χάρη στο αυτογκόλ του Τσάπαν πήραν τη νίκη (2-1) και στρέφονται στη μάχη με τη Χαρτς όπου θέλουν να κλειδώσουν τη συμμετοχή στους ομίλους του Europa Conference League.

Βελτιωμένη η Κηφισιά, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να πάρει κάτι και μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ δείχνει πως χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμα.

Εντός έδρας ματς με αντίπαλο τον Ατρόμητο για την Κηφισιά (με το ματς να γίνεται στη Λαμία) την επόμενη αγωνιστική, ενώ ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται στην Κρήτη από τον ΟΦΗ.

Στο 14’ η ομάδα του Λουτσέσκου είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Μπάμπα έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Τζίμας μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε. Στο 21ο λεπτό ο Δικέφαλος είχε ακόμα μια καλή στιγμή, όταν ο Τάισον έπαιξε κάθετα για τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος πλάσαρε άουτ υπό την πίεση του Βαφέα, με τον ρέφερι να πηγαίνει στο VAR για να δείξει τελικά την άσπρη βούλα.

Ο Αντρίγια στο 25’ εκτέλεσε το πέναλτι, με τον Κρίστινσον ωστόσο να το βγάζει και έτσι ο ΠΑΟΚ έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στην συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν, προσπαθώντας να βρουν το γκολ. Τα λεπτά περνούσαν και τελικά η πίεση του ΠΑΟΚ μετουσιώθηκε σε γκολ στο 45+2’! Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα στον Μουργκ, εκείνος το πλασέ με τη μία που έβγαλε ο Κρίστινσον αλλά ο Τζίμας πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά πατούσε καλύτερα και είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να δημιουργήσει κάποιες καλές στιγμές, αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να υπερτερεί και να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις για να καθαρίσει το ματς.

Από το 70ο λεπτό και μετά οι γηπεδούχοι είχαν κάνει κατάληψη στα καρέ των φιλοξενούμενων και έψαχναν το δεύτερο γκολ. Ωστόσο, η Κηφισιά σε μια αντεπίθεση πάγωσε την Τούμπα κάνοντας το 1-1. Ο Λούμορ στο 75ο λεπτό σέντραρε, ο Κοτάρσκι έκανε πολύ άστοχη έξοδο και ο Μασούρας σκόραρε με κεφαλιά προ κενής εστίας. Αυτό ήταν και το πρώτο ιστορικό γκολ για την Κηφισιά στην Stoiximan Super League.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε κι έχασε τεράστια ευκαιρία στο 77’. Ο Κρίστινσον δεν έδιωξε καλά την μπάλα από το σουτ του Νάρεϊ, ο Οζντόεφ δεν πλάσαρε επί τόπου ενώ οι Κωνσταντέλιας και Λύρατζης δεν βρήκαν στόχο! Όμως ένα λεπτό αργότερα τελικά, ο Δικέφαλος βρήκε δίχτυα και πήρε εκ νέου προβάδισμα, με τον Κωνσταντέλια να κάνει απίθανο τακουνάκι, ο Μπάμπα το γύρισμα και ο Τσάπαν στην προσπάθειά του να απομακρύνει σκόραρε στην εστία της ομάδας του (2-1).

Στην συνέχεια υπήρξε ένταση στους πάγκους των δυο ομάδων, με τον διαιτητή να σπεύδει και να ηρεμεί τα πνεύματα, μοιράζοντας κάρτες.

Ο Τσέτσιλας(Καστοριάς) είχε καλή διαιτησία. Σωστά έδωσε το πέναλτι στον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ επίσης σωστά δεν έδωσε πέναλτι στην Κηφισιά στο δεύτερο.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Λύρατζης 74’), Τσιγγάρας (Σβαμπ 63’), Οζντόεφ, Μουργκ (Νάρεϊ 68’), Τάισον, Αντρίγια (Κωνσταντέλιας 63’), Τζίμας (Μπράντον 74’).

Κηφισιά: Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Καπάν, Παπασάββας, Πέιος (Νίνης 84’), Μασούρας (Αντερέγκεν 84’), Ίλιεφ (Ιπαλίμπο 64’), Οζέγκοβιτς, Τετέ.