Νικητής ο Ατρόμητος, διαμαρτυρόμενη και σε αναζήτηση προπονητή η ΑΕΛ

Η παράδοση (από το 2005) που θέλει τον Ατρόμητο να ολοκληρώνει αήττητος τις αναμετρήσεις με την ΑΕΛ, στο Περιστέρι, συνεχίστηκε σήμερα (22/9). Η ομάδα από το δυτικά προάστια επιβλήθηκε αυτής από τη Λάρισα με 2-0 και πανηγύρισε την τρίτη τη νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι -που μετρούν, πλέον, τρεις ήττες σε τέσσερις αγωνιστικές- εκτός από τους βαθμούς, έχασαν και τον προπονητή τους. Αφού, ο Σωτήρης Αντωνίου -στη συνέντευξη Τύπου- δήλωσε ότι αποχωρεί: «Βάσει αποτελεσμάτων, θέλω να δηλώσω την παραίτησή μου. Η ομάδα χρειάζεται μια νέα αρχή, έπειτα από τρεις σερί ήττες. Είχαμε ατυχίες στα ματς και με τραυματισμούς».

Στο δημοτικό γήπεδο Περιστερίου δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο ιδιαίτερων αξιώσεων. Υπήρξαν, πάντως, φάσεις και ενδιαφέροντα γεγονότα. Στο πρώτο 45λεπτο ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος αλλά και ευνοημένος από μια καθοριστική συγκυρία. Ο Μπρούνο πήδηξε για κεφαλιά μαζί με τον Χούμπτσεφ στο 54′. Ο Βούλγαρος αμυντικός βρήκε την μπάλα, αυτή εξοστρακίστηκε στο κεφάλι του Βραζιλιάνου, «κρέμασε» τον Κρίστινσον και το 1-0 ήταν γεγονός.

Την ώρα που οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν, οι φιλοξενούμενοι εξέδωσαν ανακοίνωση διαμαρτυρίας, κατά του πρώτου βοηθού διαιτητή, Δαμιανού Ευθυμιάδη. Συγκεκριμένα η ΠΑΕ ΑΕΛ, αναφέρει: «Κύριε Ευθυμιάδη, πριν το γκολ ο παίκτης του Ατρομήτου στη φάση που προηγείται είναι 5 μέτρα οφσάιντ… Δυστυχώς δεν το έδωσε ο Αγγελόπουλος που σε έχει πάρει αγκαλιά όλο τον αγώνα… Ντροπή πια!!!».

Στην επανάληψη οι «βυσσινί» βελτιώθηκαν και αναζήτησαν την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Γιατί είχαν λανθασμένες επιλογές στην επίθεση όπως έκαναν και στην άμυνα. Με συνέπεια, αντί για το 1-1 να γίνει το 2-0, από τον Ουγκράι (85′).

Ενδιάμεσα, και συγκεκριμένα στο 70ό λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της σωστής αποβολής του Χούμπτσεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Και τα πράγματα έγιναν περισσότερο δύσκολα γι’ αυτούς και εύκολα για τους «κυανόλευκους».

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζησαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (78′ Μούγιακιτς), Μάντσον, Μπρούνο, Κουλούρης (83′ Κωτσόπουλος), Ουγκράι.

ΑΕΛ (Αντωνίου): Κρίστινσον, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Καρανίκας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κόεφ (46′ Πίτι), Χούμπτσεφ, Ντέλετιτς, Κούνιτς (80′ Μπαργκάν), Μόρσι (46′ Λεοζίνιο).