Ο Άγιαξ τις εντυπώσεις, η Γιουβέντους το προβάδισμα (video)

Με «γλυκόπικρη» γεύση, μάλλον, αποχώρησαν αμφότερες οι ομάδες από τη «Johan Cruyff Arena». Όπου ο Άγιαξ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Γιουβέντους, στην πρώτη αναμέτρηση τω δύο ομάδων με έπαθλο το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Champions League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν ευκαιρίες να φύγουν πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη. Η φιλοξενούμενη δεν έχασε αλλά δεν μπόρεσε και να νικήσει, μεγιστοποιώντας το προβάδισμά της.

Προηγήθηκε με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 45ο λεπτό. Με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου ισοφαρίστηκε από τον Νταβίντ Νέρες (46′). Δεν υπέστη το σοκ της ολικής ανατροπής αλλά δεν πήρε και τη νίκη. Αφού, ο Ντάγκλας Κόστα, μετά την πολύ ωραία προσπάθειά του και το σουτ που έκανε, είδε την μπάλα να εξοστρακίζεται στο δοκάρι (85′).

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε (75′ Εκέλενκαμπ), Ντε Γιονγκ, Νέρες, Φαν Ντε Μπέεκ, Ζίγιεκ, Τάντιτς.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Αλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς, Ματουιντί (75′ Ντιμπάλα), Μπερναρντέσκι (93′ Κεντίρα), Μάντζουκιτς (60′ Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο.