Ο Ανσαριφάρντ οδήγησε την Ομόνοια σε πρόκριση επί του ΑΠΟΕΛ

Τούμπαρε τον ΑΠΟΕΛ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπριακού Κυπέλλου η Ομόνοια (0-2). Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα του πρώτου αγώνα, εκεί όπου είχε γνωρίσει την ήττα με 2-1 και με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Ο Ιρανός σέντερ φορ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με κεφαλιά στο πλαίσιο της αναμέτρησης με τους «γαλαζοκίτρινους», εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική σέντρα του Μάθιους.
Ο 32χρονος επιθετικός για να πικάρει τους οπαδούς των γηπεδούχων έδειξε τα αυτιά του και στον αγωνιστικό χώρο έπεσαν κάποια αντικείμενα. Εκεί που όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 90’+4′. Ο Μπέζους ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έδωσε μία πολύ σημαντική πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Γουίλερ (46′ Σούσιτς), Νταουσβίλι (46′ Σαρφό), Κονσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (55′ Κβιλιτάια), Μακέντα.
Ομόνοια (Σ.Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοϊζου (100′ Μίλετιτς), Παπουλής (79′ Ζαχαρίου), Κίτσος, Ανσαριφάρντ (72′ Κακουλλής), Μπασιρού (72′ Χαραλάμπους), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν (79′ Μπέζους).