Ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε 2-0 εκτός έδρας τον ΑΠΟΕΛ

Φωτιά στο πρωτάθλημα της Κύπρου έβαλε ο Απόλλωνας Λεμεσού που νίκησε 2-0 εκτός έδρας τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των playoffs

Ο Κυριάκου άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ενώ ο Πίττας διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 85’ έπειτα εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας. Τέσσερα λεπτά μετά ο Εμπολό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε έπειτα από τσεκ στο VAR, καθώς υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα. Αυτό ήταν το 2ο γκολ που ακυρώθηκε στους γηπεδούχους, αφού στο 6’ ο Ντάλσιο πανηγύρισε για το 1-0, αλλά είχε προηγηθεί χέρι του Κβιλιτάια.

Ο ΑΠΟΕΛ είναι ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, αλλά κινδυνεύει να πέσει άμεσα από την κορυφή, καθώς είναι στο +2 από τον Άρη Λεμεσού, ο οποίος αγωνίζεται την Τρίτη στην έδρα της Ομόνοιας. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν έχει κάνει σεφτέ έως τώρα στα playoffs, αφού μετράει τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.