Ο Άρης 0-0 με τον Παναιτωλικό προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου μετά από 14 χρόνια

Ο Παναθηναϊκός το εμπόδιο για να πάρουν οι κίτρινοι έναν τίτλο μετά το 1970

Στον τελικό του κυπέλλου όπου θ’ αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στις 18 Μαΐου προκρίθηκε ο Άρης. Οι κίτρινοι του Άκη Μάντζιου έμειναν στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο «Κλ. Βικελίδης» και σε συνδυασμό με το υπέρ του 1-0 στο Αγρίνιο, σφράγισαν το εισιτήριο. Ο Παναιτωλικός έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 86’, ο αγχωμένος Άρης κράτησε το μηδέν κι επιστρέφει σε τελικό μετά από 14 χρόνια για να διεκδικήσει το όνειρο ενός τίτλου που του λείπει 54 χρόνια τώρα(από το 1970).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα κι έψαξαν το γρήγορο γκολ, με το συρτό σουτ του Σουλεϊμάνοφ στο 8ο λεπτό να περνά άουτ.

Οι Αγρινιώτες ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και δημιούργησαν προϋποθέσεις στο 20’, όταν ο Μαυρίας έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά αλλά δεν μπόρεσε να βρει καλά τον Καρέλη.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τον Σαμόρα να σουτάρει πολύ άουτ στο 32’, προτού ο Τσάβες αναγκαστεί να κάνει μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του ίδιου παίκτη από κοντά έξι λεπτά αργότερα.

Ακολούθησε μία ακόμη εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού στο 45’, όταν σταμάτησε το μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ.

Ο Γιάννης Πετράκης προσπάθησε να τονώσει επιθετικά την ομάδα του βάζοντας αλλαγή μετά τη μία ώρα αγώνα τους Ζοάο Πέδρο – Χουάνπι και απείλησε στο 64′ με γύρισμα του Μαυρία από τα δεξιά αναγκάζοντας τον Κουέστα να επέμβει με διπλή προσπάθεια πριν μπουν στη φάση Πέδρο και Σενγκέλια. Ο Παναιτωλικός έψαχνε το γκολ που θα του επέτρεπε να στείλει το ματς στην παράταση και έχασε σπουδαία φάση στο 86′ με την κεφαλιά του Ντουάρτε έπειτα από κόρνερ του Χουάνπι να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Ο Άρης έχασε σπουδαία φάση στις καθυστερήσεις καθώς ο Νταρίντα άντεξε το μαρκάρισμα του Τσιγγάρα και πέφτοντας σούταρε με το δεξί αλλά ο Τσάβες έσωσε την εστία του.

Χωρίς λάθη η διαιτησία του Παπαπέτρου.

Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι (90’ Ζουλ), Βέλεθ (90’ Ρόουζ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία (60’ Φετφατζίδης), Σαμόρα (79’ Σαβέριο), Μορόν (79’ Ανσαριφάρντ)

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν (80’ Λομόνακο), Μπρ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες (80’ Τσιγγάρας), Φρ. Ντουάρτε (61’ Χουάνπι), Καρέλης (61’ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (72’ Ντίας)