Ο Άρης είχε ουσία και νίκησε στη Λαμία 0-1 με γκολ του Μπράμπετς στο 50′

Ο Άρης δεν εντυπωσίασε αλλά πέρασε νικηφόρα 0-1 απ’ την Λαμία παίρνοντας τρεις ακόμη πολύτιμους βαθμούς. Οι κίτρινοι έφθασαν τους πέντε, ενώ ευελπιστούν ότι θα πάρουν πίσω τους έξι που τους έχουν αφαιρεθεί, κάτι που θα τους φέρει στο γκρουπ των πρωτοπόρων.

Η Λαμία παρέμεινε στους τέσσερις πόντους, αν κι έχει δείξει καλά στοιχεία τις έξι πρώτες αγωνιστικές.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μπράμπετς στο 50’.  Ο κεντρικός αμυντικός των «κίτρινων» νίκησε τους πάντες στον αέρα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο Γκάμα και με κεφαλιά νίκησε τον Γκαραβέλη. Οι γηπεδούχοι έμειναν από το 37’ λόγω αποβολής με απ’ ευθείας κόκκινη του Ελευθεριάδη, με 10 παίκτες. Ο νεαρός επιθετικός πήγε άτσαλα πάνω στον Ντάνιελ Σούντγκρεν χτυπώντας τον με το πόδι στο κεφάλι και δικαιολογημένα αποβλήθηκε.

Η ομάδα της Φθιώτιδας έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 61’, όταν ο Νούνιες σημάδεψε στο δοκάρι και στην επιστροφή, ο Καραμάνος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Άκης Μάντζιος φρέσκαρε τον άξονά του και τη μεσοεπιθετική γραμμή του στο 74’ με την είσοδο των Ιτούρμπε, Ντιαγέ στο παιχνίδι. Μετά το εκρηκτικό δεκάλεπτο (60’-70’) η Λαμία έπαψε να ήταν πιεστική, επένδυσε περισσότερο στο λάθος του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί, στο 81’ ο Μαρτίνεθ πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Ιτούρμπε, αλλά και τσαπατσούληδες στην τελική πάσα. Κάπως έτσι πέρασαν τα αγωνιστικά λεπτά, με τον Άρη να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ και τη Λαμία να μην έχει τρόπο για να κάνει φάση.

Ο Κουμπαράκης είχε καλή διαιτησία.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (79’ Βύντρα), Γκόλεμιτς, Αντζέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο(58’ Αραμπούλι), Νούνιες, Τιρόνε(58’ Σαραμαντάς), Ρόμανιτς (14’ Ελευθεριάδης), Καραμάνος, Μανούσος (58’ Τζανδάρης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια (74’ Ντιαγέ), Τζέγκο, Μαντσίνι (59’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (90+ Μάνος), Μπρούνο Γκάμα (74’ Ιτούρμπε), Καμαρά