Ο Άρης «καθάρισε» στο πρώτο ημίχρονο 2-0 τον Πανιώνιο

Ο Άρης ξεπέρασε εύκολα 2-0 το εμπόδιο του Πανιώνιου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 22η αγωνιστική της Super League 1 και παραμένει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι παραδόθηκαν στην ανωτερότητα της ομάδας του Μίχαελ Ένινγκ, μένοντας στον πάτο της κατάταξης με 9 βαθμούς.

Ο Άρης επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά, παίζοντας στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του. Η πρώτη του απειλή ήταν στο 6′ με το σουτ του Σάσα ενώ την ίδια τύχη είχε και εκείνο του Φετφατζίδη στο 13′. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 31′ όταν ο Γκάμα σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής και έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ουσιαστικά στην πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στα «κίτρινα» καρέ, οι Νεοσμυρνιώτες άγγιξαν την ισοφάριση σε σουτ του Εμμανουηλίδη που απέκρουσε ο Κουέστα. Οι Θεσσαλονικείς δεν σταμάτησαν να έχουν το… πάνω χέρι και στο 42′ διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Φετφατζίδη να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ρόουζ(2-0).

Ο Άρης και στο 52′ σκόραρε με τον Ρόουζ όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ με χρήση VAR. Μετά το 60′ ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους φιλοξενούμενους, να έχουν μία πολύ καλή στιγμή με τον Αραμπούλι στο 67′. Οι «κίτρινοι» απάντησαν στο 78′ με τον Γκάμα ενώ στο 80′ το έργο τους έγινε πιο εύκολο καθώς ο Καμαρά αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Δύο λεπτά αργότερα, οι γήπεδουχοι βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, τέρμα που επίσης δεν μέτρησε ορθώς ως οφσάιντ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τάσσης (Ηπείρου) από τον οποίο έχει παράπονα ο Άρης, αλλά κυρίως για τον Σέζο(Κιλκίς) που ήταν στο VAR.

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σούντγκρεν, Σόουζα, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (84′ Μαρτίνες), Λάρσον (75′ Μαντσίνι), Ντιγκινί (74′ Ντουρμισάι).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Ευαγγέλου (75′ Δούμτσιος), Λυμπεράκης, Κόρμπος, Κιάκος (59′ Παπαγεωργίου), Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (54′ Καμαρά), Οικονομίδης, Αραμπούλι.