Ο Άρης με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο 3-1 την Λαμία

Νίκη με ανατροπή 3-1 πέτυχε ο Άρης επί της Λαμίας στο Χαριλάου, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η σεζόν. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη ωστόσο έχει έντονα παράπονα για το τέρμα που πέτυχε ο Νιασέ όταν το σκορ ήταν ακόμα 0-1 και ακυρώθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο, προκαλώντας οργή στους ανθρώπους της Λαμίας.

Οι Φθιωτοί ήλεγχαν το παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης», διατηρώντας συμπαγές το σχηματισμό τους και κρατώντας τον Άρη μακριά από τις επικίνδυνες ζώνες. Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο καλύτερη ήταν η Λαμία που απείλησε τρεις φορές στο πρώτο τέταρτο με σουτ των Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς και Καραμάνου. Ο Άρης άρχισε να ανεβάζει στροφές μετά το 25ο λεπτό, δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει.

Στο 37’ σε αντεπίθεση μετά από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Βασιλόγιαννης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Κουέστα και ο Διαμαντόπουλος υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρόμανιτς, γράφοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ένινγκ αποφάσισε να αλλάξει σχηματισμό, επαναφέροντας το γνωστό από πέρυσι 4-2-3-1 και βγάζοντας εκτός γηπέδου τον μέτριο ως τότε Σάκιτς και τον Ματίγια. Ο Γκάμα απελευθερώθηκε σε ρόλο οργανωτή και ο Λόπεθ άρχισε να… οργιάζει.

Ωστόσο, στο γκολ έφτασε και πάλι η Λαμία, όταν στο 64ο λεπτό, μετά από αδράνεια της άμυνας του Άρη, ο Νιάσε σκόραρε προ κενής εστίας. Ο Διαμαντόπουλος, όμως, είδε φάουλ στη φάση, ακυρώνοντας το τέρμα και διατηρώντας την απόφαση του μετά την επικοινωνία με τον VAR.

Από κει και μετά ο Άρης ανέβασε στροφές κι έφθασε στην ισοφάριση στο 72ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φετφατζίδη, ο Λόπεθ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή κεφαλιά.

Στο 78’, ο Διαμαντόπουλος ο Μπερτόλιο κοντρόλαρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Λαμίας και ανατράπηκε από τον Βιγιάλμπα. Ο Διαμαντόπουλος είδε και το VAR, και καταλόγισε το πέναλτι.

Ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε από τα 11 βήματα και έγραψε το 2-1.

Η Λαμία έψαξε την ισοφάριση και ο Άρης βρήκε χώρους στην αντεπίθεση: πρώτα ο Φετφατζίδης αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Επασί στο 80’ και έπειτα, στο 89’, ο Μπερτόλιο υποδέχτηκε την αριστοτεχνική μπαλιά του Γκάμα στο ύψος του κέντρου, ξεπέρασε τον Επασί και πλάσαρε στην κενή εστία της Λαμίας για το τελικό 3-1.

ΑΡΗΣ (Μίχαλ Ένινγκ): Κουέστα – Σάκιτς (53′ Μπαγκαλιάνης), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα – Σάσα, Ματίγια (53′ Λόπεθ), Τζέγκο – Γκάμα, Φετφατζίδης (90′ Μάνος), Μαντσίνι (71′ Μπερτόγλιο).

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί – Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο (91′ Νικολόπουλος), Βύντρα – Νιάς (79′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης (81′ Μπιανκόνι) – Ρόμανιτς, Καραμάνος.