Ο Άρης του Μάντζιου με… Κατοίκο 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης

Ο ρέφερι δεν έδωσε πέναλτι στους Αρκάδες στο 1-1

Ο Άρης με τον  Άκη Μάντζιο στο τιμόνι του και το σπρώξιμο του Κατοίκου, νίκησε 3-2 τον  αξιόμαχο Αστέρα Τρίπολης και πήρε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Πολλά τα αμυντικά ζητήματα των γηπεδούχων, αλλά έκαναν τις ευκαιρίες τους γκολ και λύγισαν τους Αρκάδες, οι οποίοι φωνάζουν για το πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου και με το σκορ στο 1-1, κάτι που θα άλλαζε όλο το παιχνίδι!

Στους 3 βαθμούς και οι δύο ομάδες πλέον, με τον Άρη να κερδίζει χρόνο και ηρεμία ενόψει της διακοπής όπου χρειάζεται μπόλικη δουλειά.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει στον Άρη. Ο Φεράρι έκανε το γύρισμα, αλλά ο Άλβαρες πρόλαβε με ψυχραιμία και γύρισε στον Παπαδόπουλο. Ο Αστέρας απάντησε γρήγορα, στο 9’ με τον Άλβαρες να κάνει την σέντρα, ο Μιριτέλο την προβολή, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα.

Στην συνέχεια οι Αρκάδες είχαν ακόμη μια καλή στιγμή στο 13ο λεπτό, όταν έφυγαν πολύ ωραία στην αντεπίθεση, ο Κρέσπι έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα έδιωξε σωτήρια. Ωστόσο ο Άρης δεν πτοήθηκε και βρήκε ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα στο 16ο λεπτό. Ο Κάρλσον έκανε την σέντρα, ο Μορόν πήρε την κεφαλιά και ο Ζαμόρα από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0!

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δεν επηρεάστηκε ιδιαίτερα και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 28ο λεπτό. Μετά από λάθος του Φεράρι, ο Κρέσπι έκλεψε ωραία την μπάλα, ο Ισπανός έσπασε στον Μπαρτόλο, με τον Αργεντινό  με ωραίο δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή να γράφει το 1-1! Ο Αστέρας θα μπορούσε να βρει το γκολ της ανατροπής πριν το ημίχρονο, αλλά ο Κατοίκος δεν έδειξε την άσπρη βούλα στο χέρι του Ζαμόρα, θεωρώντας πως υπήρξε επιθετικό φάουλ του Γκαρθία. Ωστόσο, προηγήθηκε όπως φαίνεται η παράβαση από τον παίκτη του Άρη.

Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος του αγώνα, είχε στηθεί πολύ καλά και είχε μπλοκάρει τον Άρη. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ωστόσο κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 61ο λεπτό. Ο Ρουπ έκανε την κάθετη στον Μορόν, ο οποίος εκτέλεσε με άψογο πλασέ τον Παπαδόπουλο, σε μια φάση που ο Άλβαρες άργησε να τραβηχτεί και κάλυπτε οριακά τον φορ του Άρη.

Στην συνέχεια το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες καλές στιγμές, τις οποίες ωστόσο δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Στο 80’ ο Άρης κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μορόν τσίμπησε προ του Παπαδόπουλου και ανατράπηκε από τον κίπερ του Αστέρα. Μια φάση στην οποία ο Κατοίκος άφησε πλεονέκτημα, ο Μενέντες στη συνέχεια έχασε το… άχαστο σε κενή εστία και ο ρέφερι γύρισε τη φάση πίσω για να δείξει την άσπρη βούλα.

Τελικά, ο Φαμπιάνο εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα στο 81ο λεπτό για το 3-1. Ο Αστέρας συνέχιζε να το παλεύει και μείωσε στο 85’ σε 3-2. Ο Μάντζης ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 83’ σκόραρε με πολύ ωραίο τελείωμα και νίκησε τον Κουέστα από κοντά για να βάλει… φωτιά στο ματς. Παρά την πίεση που προσπάθησαν να ασκήσουν οι φιλοξενούμενοι για να κάνουν ένα επικό come-back δεν το κατάφεραν.

Ο Κατοίκος ελέγχεται για την απόφασή του να μην δώσει πέναλτι στον Αστέρα Τρίπολης στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Ζαμόρα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο ίδιος έδωσε επιθετικό φάουλ του Γκαρθία. Η παράβαση του παίκτη του Άρη προηγήθηκε αυτής του αντιπάλου του, με τον Έλληνα ρέφερι να κάνει και on field review αφού από το VAR του είπαν πως έχει κάνει λάθος αλλά ο ίδιος δεν το διόρθωσε.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ, Ρουπ (Τζούρασεκ 76′), Νταρίντα (Πάβισιτς 90+5′), Κάρλσον (Χριστοδουλόπουλος 76′), Σαμόρα (Μενέντες 76′), Μορόν.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (Καρμόνα 73′), Καστάνιο, Ατιένθα (Χριστόπουλος 83′), Άλβαρες, Μουνάφο (Σουρλής 45′), Αλάγκμπε, Κρεσπί (Μάντζης 83′), Σίτο (Καλτσάς 73′), Μπαρτόλο, Μιριτέγιο.