Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός διέλυσε 4-0 και τη Λαμία

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν το απόλυτο με εντυπωσιακό ποδόσφαιρο

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός συνέτριψε και τη Λαμία 4-0 και διατηρεί το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Έκαναν το 3/3 οι Πειραιώτες και πλέον έχουν μπροστά τους αρκετό χρόνο για να δουλέψουν για το ερχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ στην OPAP Arena για την 4η αγωνιστική.

Πέντε διαδοχικές νίκες με 16 γκολ υπέρ για την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ που έχει κάνει εξαιρετική εκκίνηση στη σεζόν, ενώ τελευταία φορά που συνέβη κάτι αντίστοιχο ήταν το Φθινόπωρο του 2021.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το προβάδισμα στο 6’ όταν Φορτούνης και Μπιέλ έκρυψαν την μπάλα, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους «ερυθρόλευκους» με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Καρλίτος, ο οποίος όμως είδε τον Πασχαλάκη να τον σταματάει δις (10’, 11’).

Ότι δεν κατάφερε να κάνει η Λαμία το έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Έξυπνη κομπίνα στο φάουλ, με τον Φορτούνη να βρίσκει τον Μασούρα ο οποίος εκτέλεσε με τη μία τον Κοσέλεφ για το 1-0. Το γκολ έδωσε έξτρα ψυχολογία στους Πειραιώτες, που «έσφιξαν» αμυντικά και είχαν τον Έσε να κόβει κάθε κόντρα των αντιπάλων τους. Κάπως έτσι, άρχισαν μπροστά να δημιουργούν και στο 32’ πήραν αέρα δύο τερμάτων, με την μπάλα να στρώνεται στον Φορτούνη ο οποίος με εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ έγραψε το 2-0.

Η Λαμία προσπάθησε να μειώσει πριν το ημίχρονο, αλλά ο Πασχαλάκης πρόλαβε τον Καρλίτος στο 41’ και δύο λεπτά μετά ο Μπιέλ δεν έκανε καλή προβολή, με το σκορ να μένει ως έχει.

Στο ημίχρονο, οι τελικές ήταν 8-5 και η κατοχή στο 68% για τους «ερυθρόλευκους». Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο ούτε ως προς την ουσία, ούτε ως προς την εικόνα του ματς, με τον Ολυμπιακό απλά να αυξάνει τον δείκτη του σκορ. Σε αυτό το 45λεπτο πάντως είχε πολλές ακόμη ευκαιρίες, συνεχίζοντας σε πολύ υψηλούς ρυθμούς ως το τέλος. Στο 52′, ωραία αντεπίθεση των Πειραιωτών, ο Μπιέλ βρήκε τον Ελ Κααμπί που εκτέλεσε με το αριστερό, αλλά ο Κοσέλεφ έδιωξε σε κόρνερ. Άουτ πέρασε το σουτ του Μαντί μετά την εκτέλεσή του, ενώ στο 54′ η Λαμία είχε τη μοναδική στιγμή της στην επανάληψη, όταν μετά από κόρνερ του Καρλίτος και κεφαλιά του προωθημένου Σλίβκα, ο Κίνι έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Το 3-0 ήρθε τελικά στο 62′ όταν μετά από γύρισμα του Ροντινέι που πέρασε από όλους ο Βασιλαντωνόπουλος δεν έβαλε σωστά το σώμα του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Με το ματς να έχει ουσιαστικά «τελειώσει», ο Ολυμπιακός δεν πάτησε ποτέ φρένο ως το τέλος. Συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, στο 64′ με Φορτούνη-Μασούρα, στο 66′ με την κεφαλιά του Ελ Κααμπί άουτ και στο 69′ με τον Κοσέλεφ να πιάνει το τετ-α-τετ του Μαροκινού. Στόχο δεν βρήκαν ούτε οι επόμενες τελικές από Καρβάλιο και Μαντί, ενώ στο 87′ ο Φορτούνης είχε δοκάρι με δεξί σουτ εκτός περιοχής. Τελικά, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας, με ωραίο αριστερό πλασέ στην αντεπίθεση, έπειτα από έξοχη ασίστ του Φορτούνη.

Διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπάλας (Ηπείρου)

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ορτέγκα (59′ Ροντινέι), Ντόη, Ρέτσος (59′ Φρέιρε), Κίνι, Έσε (73′ Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά, Φορτούνης, Μπιέλ (83′ Μπρίνιτς), Μασούρας (73′ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί.
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος / 4-4-2): Κοσέλεφ, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Παούλαβετς, Βασιλαντωνόπουλος, Στάνκο, Νούνιες (81′ Τζανδάρης), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (46′ Μουλά), Καρλίτος (86′ Μάλτσι), Τσιλούλης (46′ Λόνγκο, 63′ Ακούνια).