O Bόλος έστειλε τον Παναιτωλικό στην απελπισία

Το «διπλό» πανηγύρισε ο Βόλος, μέσα στο Αγρίνιο, επικρατώντας με 1-0 του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play Outs της Super League. Με τρία στα τρία στα Play Outs, οι παίκτες του Χρήστου Κόντη έθεσαν τις βάσεις για την παραμονή, την ώρα που η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, σε συνδυασμό με τη νίκη της Κηφισιάς επί του Αστέρα στην Τρίπολη να υποχωρεί στη διακεκαυμένη ζώνη. Ο Παναιτωλικός έμεινε δηλαδή στους 24 βαθμούς και είναι προτελευταίος, ενώ ο Βόλος έχει πλέον 28β. και η Κηφισιά 25β. Την ερχόμενη εβδομάδα, η Κηφισιά υποδέχεται τον Παναιτωλικό.

Mετά από ένα… αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο χωρίς τελικές προς την εστία και για τις δύο ομάδες, ο Βόλος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, στο 29ο λεπτό, όταν ο Γιασίν Ασεχνούν -από αριστερά και εκτός περιοχής- έστειλε στο αριστερό γάμα της εστίας του Παναιτωλικού την μπάλα διαμορφώνοντας το 0-1

Ο διαιτητής Κατοίκος έδειξε επτά λεπτά καθυστερήσεις. Στο 90+2′, ο Λομόνακο σούταρε δυνατά, αλλά από τις κόντρες η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κόβατς. Και στο 90+5′, ο Παναιτωλικός είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Ντουάρτε έπιασε «κεραυνό» μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κόβατς ήταν εκεί για ν’ αποτρέψει την ισοφάριση, με εξαιρετική επέμβαση. Στο 90+6′, ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να μείνει με δέκα παίκτες, αφού ο Μλάντεν είδε δεύτερη κίτρινη.

ΠANAITΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (46΄ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρίας (86΄ Μπρούνο), Τορεχόν, Πέρες, Φρ. Ντουάρτε, Χουάνπι (78΄ Λιάβας), Καρέλης (54΄ Λομόνακο), Ντίας (78΄ Μπουζούκης)

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Μπαριέντος (63΄ Τρουιγέ), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (85΄ Μπερτόλιο), Μύγας, Ασεχνούν (85΄ Ποπέσκου), Γκαρσία (76΄ Μωραϊτης)