Ο διπρόσωπος Παναθηναϊκός «καθάρισε» από την άσπρη βούλα (video)

Με δύο εύστοχα στα τρία πέναλτι, επικράτησε της ΑΕΛ με 2-0 για την 21η αγωνιστική της Super League 1

Ο Παναθηναϊκός, αν και διπρόσωπος, δεν… «πνίγηκε» στον Πηνειό. Επικράτησε, για την 21η αγωνιστική της Super League 1, της ΑΕΛ με 2-0. Έτσι, πανηγύρισε το 4 στα 4, έφτασε τους 34 βαθμούς, παρέμεινε τέταρτος. Η ΑΕΛ, που έδωσε δικαιώματα, διαμαρτύρεται αβάσιμα για τη διαιτησία.

Οι ομάδες έδειξαν δύο διαφορετικά πρόσωπα στο «AEL FC Arena». Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν ευκαιρίες να «κλειδώσουν» τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν «χλωμοί» και δεν μπορούσαν ν’ ανταγωνιστούν τους «πράσινους».

Τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη, όπου η ΑΕΛ ήταν ανώτερη αλλά δεν αξιοποίησε την κυριαρχία της. Και από δικά της λάθη, ουσιαστικά, έχασε το παιχνίδι. Παρά τις διαμαρτυρίες της ΠΑΕ, κατά της διαιτησίας. Στις καθοριστικές φάσεις η χρήση του VAR, από τον Τάσο Σιδηρόπουλο, δεν οδήγησε σε λάθος τον Γιώργο Βρέσκα.

Οι «βυσσινί» έχουν άλλη άποψη, όπως φαίνεται και στην πρώτη ανακοίνωσή τους: «Τι χειρουργείο είναι αυτό Θεέ μου από Βρέσκα και Σιδηρόπουλο; Η συμμαχία ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκού αποδίδει καρπούς! Πόσο μίκρυνε ο Παναθηναϊκός…».

Το σκορ «άνοιξε» στο 23′, από την άσπρη βούλα, ο Χατζηγιοβάνης. Ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μόρα στον Ζαχίντ. Με τον υψηλόσωμο αμυντικό να διαμαρτύρεται έντονα και γι’ αυτό να δέχεται κίτρινη κάρτα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καρανίκας ανέτρεψε τον Νάγκι και η μπάλα ξαναστήθηκε στην άσπρη βούλα. Αλλά η εκτέλεση -με στυλ Πανένκα- από τον Χατζηγιοβάνη ήταν τραγική. Και έκανε εύκολο το έργο του Κρίστινσον.

Στο 63ο λεπτό η ΑΕΛ έστειλε, με τον Κάτσε, την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη. Όμως το γκολ σωστά, δεν μέτρησε. Γιατί ο Παπάζογλου -ο οποίος, ήταν σε ξεκάθαρη θέση οφ σάιντ- έκανε συμμετοχή στη φάση, παρεμποδίζοντας την προσπάθεια του Σένκεφελντ να διώξει.

Οι γηπεδούχοι και γι’ αυτή τη φάση έχουν άλλη άποψη: «Ντροπή ρε Βρέσκα! Δεν ακουμπά κανέναν ο Παπάζογλου… Τι είναι αυτά που δίνεις;»

Μοιραίος αποδείχτηκε ο Παπάζογλου και στο 75′, όταν μόνος του -μέσα από την περιοχή- δε σημάδεψε σωστά με το κεφάλι του.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκαζάλ, Κάτσε (64’ Κάτσε), Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ουάρντα, Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.