Ο Ελ Αραμπί νίκησε Κηφισιά, Μανούχο και Παπαδόπουλο (2-3 ο Ολυμπιακός στο 85΄)

Όργια από διαιτητή και VARίστα για να μην κερδίσουν οι ερυθρόλευκοι που απ’ το 45΄ έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρέτσου

O Γιουσέφ Ελ Αραμπί λύγισε στο 85’ την Κηφισιά, τον διαιτητή Μανούχο και τον Varίστα Παπαδόπουλο και χάρισε στον Ολυμπιακό την πολύτιμη νίκη 2-3 στην Καισαριανή στον αγώνα των… οργίων.

Ο Ολυμπιακός με 10 παίκτες από το 45΄ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρέτσου, σκόραρε ακατάπαυστα, αλλά στο παρά πέντε και με την τρίτη, μέτρησε γκολ που πέτυχε, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς. Ο Μαροκινός Γιουσέφ Ελ Αραμπί έσπασε το μπλόκο και οδήγησε την ομάδα του μεγάλου λιμανιού στην επικράτηση, σε μια αναμέτρηση που στιγματίστηκε από την τραγική διαιτησία.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Κηφισιάς στην Καισαριανή για την 18η αγωνιστική της Super League! Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 0-2 με γκολ των Μασούρα (11′) και Ναβάρο (39′ πεν.), ο Ρέτσος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ένα λεπτό πριν το ημίχρονο και στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ο Μιλίτσεβιτς μείωσε σε 1-2. Στο δεύτερο, η ομάδα του Καρβαλιάλ έφτασε να έχει κατοχή μπάλας άνω του 70%, όμως η Κηφισιά ήταν αυτή που ισοφάρισε με δικό της πέναλτι (64′ Οζέγκοβιτς), μόλις στην δεύτερη τελική της στην εστία! Νωρίτερα, είχε ακυρωθεί γκολ του Μασούρα για χέρι, μετά το 2-2 ακυρώθηκε γκολ του Ελ Αραμπί για οφσάιντ, ενώ λίγο μετά πέναλτι που έγινε στον Ροντινέι «ακυρώθηκε» για οφσάιντ του Βραζιλιάνου. Όλες οι αποφάσεις λήφθηκαν απ’ τον Μανούσο μετά τη χρήση του VAR, όπου έλυνε και έδενε ο Παπαδόπουλος.

Η λύτρωση ήρθε από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος στο 85′ με μια κεφαλιά-σήμα κατατεθέν του, αξιοποίησε την πρώτη ασίστ του Ζέλσον Μάρτινς στο Λιμάνι, για να γράψει το 2-3. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού μετά από 3 αγωνιστικές και 4 ματς συνολικά μαζί με το ντέρμπι αιωνίων στο Κύπελλο.

Από τα πρώτα λεπτά υπήρχαν εκατέρωθεν πάρα πολλά λάθη, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας μεν, αλλά να παρουσιάζει το ίδιο προβληματικό πρόσωπο τόσο στο δημιουργικό όσο και το αμυντικό κομμάτι. Παρ’ όλα αυτά, έδειξε ότι εύκολα ή δύσκολα θα έβρισκε το δρόμο προς τη νίκη. Μόλις στο 11′ προηγήθηκε με ένα υπέροχο γκολ του Μασούρα. Μετά από πάσα του Φορτούνη και στρώσιμο του Καρβάλιο, ο Έλληνας εξτρέμ έπιασε έναν αριστερό «κεραυνό» λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Για αρκετά λεπτά στη συνέχεια υπήρξε… ηρεμία, με τον Μπιανκόν να σώζει με προβολή στο 28′ κοντινό σουτ του Σάντος. Στο 37′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Σάντος έπειτα από κεφαλιά του Καρβάλιο και δύο λεπτά μετά, ο Ναβάρο το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2 -το πρώτο γκολ του Ισπανού φορ στο Λιμάνι. Όλα έδειχναν στο σημείο αυτό ότι το απόγευμα θα ήταν εύκολο για τους ερυθρόλευκους, όμως οι διαιτητές είχαν άλλη άποψη.

Στο 44′ ο Παναγιώτης Ρέτσος έκανε φάουλ στον αέρα και ο Μανούχος που τον είχε κιτρινίσει στο 35΄γι’ ανάλογη αντικανονική ενέργεια, του έδειξε δεύτερη κίτρινη και τον έστειλε στ’ αποδυτήρια.

Σαν να μην έφτανε αυτό, μετά την εκτέλεση του φάουλ ένα τρίλεπτο αργότερα, ήρθε και η μείωση του σκορ για την Κηφισιά, μετά από νέα -διπλή- γκέλα του Τζολάκη. Αρχικά έδιωξε άτσαλα και έπειτα, σε σουτ του Μιλίτσεβιτς πολλά μέτρα εκτός περιοχής, άργησε να πέσει, με τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία του για το 1-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτύρονται πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ που δεν υποδείχθηκε.

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Κάρλος Καρβαλιάλ έκανε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, βάζοντας τον Ντόι αντί του Ποντένσε, για να καλύψει το κενό που υπήρχε στο κέντρο της «ερυθρόλευκης» άμυνας.

Στο 52’ ακυρώθηκε γκολ του Ολυμπιακού, έπειτα από κεφαλιά του Ροντινέι, στην οποία άλλαξε πορεία η μπάλα στον Μασούρα, έχοντας βρει στο κολλητό χέρι του. Το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR για χέρι του 30χρονου εξτρέμ που δεν υπήρχε, καθώς ήταν κολλημένο στο σώμα. Στο 63’ ο Μανούχος έδωσε πέναλτι στην Κηφισιά για χέρι του Μπιανκόνε σε μονομαχία με τον Οζέγκοβιτς. Ο επιθετικός των γηπεδούχων εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 65’ ο Καρβαλιάλ έριξε στο παιχνίδι τον Ελ Αραμπί αντί του Ναβάρο, με τον Μαροκινό επιθετικό στο 69’ να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ. Μια φάση στην οποία, όπως, φαίνεται από το ριπλέι οι γραμμές δεν έχουν μπει σωστά και ο στράικερ  του Ολυμπιακού καλύπτεται από τον αμυντικό της Κηφισιάς.

Στο 78’ ο Ροντινέι ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της Κηφισιάς και ο VARίστας είπε στον Μανούχο να πάει στο μόνιτορ. «Υπάρχει πέναλτι, να δούμε εάν υπάρχει οφσάιντ», είπε ο Μανούχος στους ανθρώπους των δύο ομάδων, με τον διαιτητή στη συνέχεια, όμως, να δίνει οφσάιντ και να στερεί από τον Ολυμπιακό το πέναλτι.

Στο 84’ ο Κάρλος Καρβαλιάλ έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Ζέλσον Μαρτίνς και Αλεξανδρόπουλο αντί των Ροντινέι και Καμαρά. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε το 2-3 με τον Ελ Αραμπί. Ο Ζέλσον Μαρτίνς σέντραρε από δεξιά και ο Μαροκινός επιθετικός με κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Κρίστινσον. Ένα γκολ το οποίο δεν μπορούσε να ακυρώσει ο Μανούχος, ούτε ο VARίστας, Παπαδόπουλος.

Στις καθυστερήσεις ο Καρβαλιάλ έριξε στο ματς και τον Ορτέγκα αντί του Φορτούνη, με την Κηφισιά να απειλεί στο 90+1’ με τον Κωνσταντακόπουλο. Το σουτ του όμως έφυγε άουτ. Λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο Σάντος με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την Κηφισιά να τελειώνει το ματς με 10. Στο 90+9 ο Μασούρας σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Κρίστινσον μπλόκαρε, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή με 2-3.

Ο Ολυμπιακός είχε για ένα ακόμη ματς πολλά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα. Αρχικά, η αποβολή του Ρέτσου για δύο εναέριες μονομαχίες είναι το ελάχιστο τραβηγμένη από τα μαλλιά. Το πέναλτι του Ολυμπιακού σωστά δίνεται στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σωστά δίνεται και αυτό υπέρ της Κηφισιάς στο δεύτερο. Έπειτα όμως, πολλή κουβέντα σηκώνουν και οι φάσεις των δύο γκολ που ακυρώθηκαν. Στην κεφαλιά του Ροντινέι το χέρι του Μασούρα είναι κολλημένο στο σώμα του, οπότε είναι άγνωστο το τι κρίνουν VAR και διαιτητής ως πλεονέκτημα που κερδίζει ο επιτιθέμενος. Αντίστοιχα, στη φάση της πρώτης κεφαλιάς του Ελ Αραμπί, οι γραμμές μπήκαν κατά το δοκούν.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Κρίστινσον, Μασούρας, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Μιλίτσεβιτς, Πέιος, Ιπαλίμπο (90΄ Νίνης), Ίλιεφ (65΄ Κλωναρίδης, 79΄ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος, Οζέγκοβιτς, Μπιφουμά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Τζολάκης, Ροντινέι (84΄ Ζέλσον Μάρτινς), Ρέτσος, Μπιανκόν, Κίνι (89΄ Ορτέγκα), Καρβάλιο, Καμαρά (84΄ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (46΄ Ντόη), Φορτούνης, Μασούρας, Ναβάρο (Ελ Αραμπί)