Ο Ελ Κααμπί χρυσή αλλαγή του Μεντιλίμπαρ εκτέλεσε τον Αστέρα και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στην εκπνοή του πρώτου μέρους, αλλά ο Μαροκινός σκόρερ του θρύλου είχε διπλή απάντηση στο 79΄και 87΄

Η χρυσή αλλαγή του Μεντιλίμπαρ, ο Μαροκινός Ελ Κααμπί, εκτέλεσε τον Αστέρα Τρίπολης με δυο γκολ στο 79΄και 87΄ και χάρισε στον Ολυμπιακό μια πολύ δύσκολη νίκη που τον κρατά στο -5 από την κορυφή.

Ο Βάσκος προπονητής μετράει τέσσερις σερί νίκες, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία του και δείχνει να ξεπερνά μ’ επιτυχία δύσκολα εμπόδια.

Οι Αρκάδες που προηγήθηκαν με τον Γιαμπλόνσκι και είχαν πάρα πολύ καλή εικόνα, πληγώθηκαν από δύο λάθη στην άμυνά τους (πέναλτι του Καρμόνα το 1-1 και ολιγωρία το 2-1) και δεν κατάφεραν να πάρουν βαθμό στο Καραϊσκάκη. Παρέμειναν ωστόσο στο -4 από τη Λαμία και αναζητούν το 2/2 στο φινάλε αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων για την είσοδο στην εξάδα.

Μετά τις τρεις μεγάλες εμφανίσεις που προηγήθηκαν, με Φερεντσβάρος και ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά με τα γκολ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο φινάλε τα κατάφερε ξανά.

Οι «ερυθρόλευκοι», υποτίμησαν την εξαιρετικά στημένη στο γήπεδο ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, όμως οι αλλαγές του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ σε πρόσωπα και τακτική βελτίωσαν ραγδαία την εικόνα τους και τελικά έφεραν το δύσκολο «τρίποντο». Αγιούμπ Ελ Κααμπί, Αντρέ Όρτα και Νταβίντ Κάρμο οι κορυφαίοι των Πειραιωτών, ο σκόρερ (45′) Γιαμπλόνσκι και ο γκολκίπερ Τσιφτσής με τις 10 επεμβάσεις του, οι καλύτεροι των Αρκάδων.

Ο Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα, με διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο και να κρατήσει μπάλα, κάτι που το κατάφερε για περίπου 15 λεπτά. Αντίθετα, το αναμενόμενο ροτέισον από τον Μεντιλίμπαρ (Ρίτσαρντς, Μπιανκόν, Ιμπόρα, Καμπράλ), «υποχρέωσε» την ομάδα του να «ψάχνεται» στο χορτάρι. Οι «ερυθρόλευκοι» γρήγορα πάντως πήραν τον έλεγχο μετά το πρώτο τέταρτο. Έλειψαν όμως οι καλές αποφάσεις στις τελικές πάσες και σαν να μην έφτανε αυτό, στην δεύτερη μόλις ουσιαστική φάση του στο ματς, ο Αστέρας, έπιασε στον ύπνο την ερυθρόλευκη άμυνα και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ!

Πρώτη φάση του αγώνα ήταν αυτή του 6ου λεπτού, όταν ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ του Ναβάρο. Τα σουτ από Μάντζη και Όρτα δεν απείλησαν στο 9′ και το 15′, ενώ η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν αυτή του 17′ όταν η κεφαλιά του Ναβάρο από σέντρα του Ροντινέι πέρασε ελάχιστα άουτ. Άουτ πέρασε και το διαγώνιο σουτ του Ροντινέι στο 19′, ενώ ο Τσιφτσής μπλόκαρε αυτό του Καμπράλ ένα λεπτό αργότερα. Ούτε το σουτ του Κρέσπι απείλησε για τον Αστέρα στο 27′, ενώ επόμενη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 32′. όταν ο Χέσε γύρισε για τον Φορτούνη, αυτός σούταρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει λίγο στον Γιαμπλόνσκι και να περνά ελάχιστα έξω.

Μετά από όλα αυτά, το τελευταίο πεντάλεπτο όμως άνηκε στην ομάδα του Ράσταβατς. Στο 40′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με την προβολή του Γιαμπλόνσκι μετά από φάουλ και την επέμβαση του Πασχαλάκη πάνω στη γραμμή, στο 43′ ακυρώθηκε νέο γκολ του Ναβάρο -επίσης σωστά- για χέρι του Ιμπόρα και στο 45′ οι Αρκάδες πήραν κεφάλι στο σκορ! Μετά από γέμισμα του Κρέσπι στην περιοχή, ο Γιαμπλόνσκι ήρθε πίσω από τον Ροντινέι και σούταρε στην κίνηση για το 0-1, πιάνοντας στον ύπνο την ερυθρόλευκη άμυνα. Στις καθυστερήσεις, Ναβάρο και Φορτούνης είχαν δύο φάσεις άουτ, με το 0-1 να μένει έτσι το σκορ ημιχρόνου.

Ο Ισπανός τεχνικός είδε τα προβλήματα της ομάδας του και βελτίωσε άμεσα την εικόνα της με τις κινήσεις του από τον πάγκο, με την εκκίνηση του δεύτερου 45λεπτου. Αρχικά έβγαλε τον αρνητικό Χέσε και έβαλε τον Τσικίνιο, όπως επίσης μπήκαν στο ματς οι Ποντένσε και Βέζο. Πριν το 60′ έκανε και την τέταρτη αλλαγή του, βάζοντας τον Ελ Κααμπί αντί του Ιμπόρα και γύρισε το σχήμα σε ένα καθαρό 4-4-2. Όλα αυτά άρχισαν να αποδίδουν γρήγορα καρπούς. Στο 53′ ένα απευθείας φάουλ του Φορτούνη έφυγε λίγα εκατοστά άουτ και στο 63′ ο Ποντένσε δοκίμασε και πάλι τον Τσιφτσή που αντέδρασε μπλοκάροντας το σουτ από το ύψος της περιοχής. Στο 72′ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο γκολκίπερ του Αστέρα απέκρουσε πολύ δύσκολα και το σουτ του Ροντινέι μετά από συνεργασία Όρτα-Φορτούνη, ενώ στο 75′ ακυρώθηκε γκολ του Ελ Κααμπί για οφσάιντ.

Λίγο νωρίτερα όμως και ενώ ακόμη το παιχνίδι παιζόταν, ο Ολυμπιακός είχε ζητήσει πέναλτι για μια πτώση του Ποντένσε στην περιοχή, σε μαρκάρισμα του Καρμόνα. Μετά τον έλεγχο του VAR και το on field review, ο Φωτιάς καταλόγισε την παράβαση στο 78′. Ένα λεπτό μετά, ο Ελ Κααμπί το εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό. Από εκεί και μετά, η μπάλα βρισκόταν σταθερά μέσα ή γύρω από την περιοχή του Αστέρα. Οι Πειραιώτες πίεσαν και στο 87′ βρήκαν αυτό που έψαχναν, δηλαδή το γκολ νίκης. Ο Ποντένσε με τακουνάκι βρήκε τον Όρτα, αυτός έκανε το σωστό γύρισμα με το αριστερό και ο Ελ Κααμπί με κοντινό πλασέ σε κενή εστία, έγραψε το 2-1. Ως το φινάλε, υπήρξαν δύο ακόμη κλασικές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους. Ο Γιόβετιτς αστόχησε στο πλασέ του 93′, ενώ ο Τσιφτσής και πάλι στο 95′, απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό σουτ του Ποντένσε.

Ο Βασίλης Φωτιάς δείχνει σωστά την άσπρη βούλα μετά το άτσαλο μαρκάρισμα του Καρμόνα στον Ποντένσε.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-3-3): Πασχαλάκης, Ρίτσαρντς, Κάρμο, Μπιανκόν (46′ Βέζο), Ροντινέι, Χέσε (46′ Τσικίνιο), Ιμπόρα (57′ Ελ Κααμπί), Όρτα, Καμπράλ (46′ Ποντένσε), Φορτούνης, Ναβάρο (79′ Γιόβετιτς).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς 4-2-3-1): Τσιφτσής, Χουχούμης (90′ Άλβαρες), Χριστόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Αλάγκμπε, Γιαμπλόνσκι (71′ Γκος), Κρέσπι, Σίτο (59′ Καλτσάς), Ζουγλής (71′ Παλάσιος), Μάντζης (59′ Μιριτέλο).